NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » REGULACJE PRAWNE » PORADNIK OFIAR GWAŁTU

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Poradnik ofiar gwałtu

  
Admin
13.12.2009 11:40:41
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1591 #386943
Od: 2009-6-1
Prawa ofiar gwałtu i możliwości ich dochodzenia przed sądem.


Stosunkowo niewiele kobiet decyduje się na wystąpienie z wnioskiem o ściganie w sprawie o gwałt.


Jeśli zgłaszasz się na policję bezpośrednio po zdarzeniu - nie myj się ani nie przebieraj, bo możesz w ten sposób zniszczyć ważne w sprawie dowody. Gdy tylko dowody przestępstwa zostaną zabezpieczone niezwłocznie umyj się - jest to istotne z punktu widzenia Twojego zdrowia.


Aby mogło toczyć się postępowanie karne, musisz złożyć wniosek o ściganie. Bez tego wniosku ani policja ani prokuratura nie będą mogły rozpocząć działań koniecznych, aby ująć sprawcę. Decyzja, czy złożyć wniosek należy tylko do Ciebie. Rozważ wszystkie "za" i "przeciw" ponieważ, gdy już złożysz wniosek, nie będziesz mogła go wycofać (art. 12 § 3 kodeksu postępowania karnego, dalej kpk).


Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo zażądaj, aby dane dotyczące Twojego miejsca zamieszkania i miejsca pracy zostały zastrzeżone tylko do wiadomości prokuratora i sądu (art. 191 § 3 kpk). Ważne jest, żebyś zrobiła to od razu po zgłoszeniu się na policję.


Po złożeniu wniosku o ściganie otrzymasz pisemne pouczenie o prawach i obowiązkach pokrzywdzonego, jeśli nie będzie ono dla Ciebie zrozumiałe., funkcjonariusze policji i prokurator są zobowiązani do wyjaśnienia wszelkich Twoich wątpliwości.


Masz prawo do tego, by na komisariacie policji, w prokuraturze i w sądzie towarzyszyła Ci osoba wspierająca (np. matka, przyjaciółka, partner, przedstawicielka organizacji pozarządowej). Może ona być przy Tobie w trakcie badań lekarskich, przesłuchań, a także na rozprawie.


Jeśli jest to dla Ciebie istotne, możesz zażądać, aby przesłuchiwała Cię kobieta. Funkcjonariusze policji powinni Cię zawieźć na badania lekarskie. Badania takie są nieodpłatne.


Jeśli obawiasz się, że w wyniku gwałtu mogłaś zajść w ciążę, zażądaj od lekarza podania leku POSTINOR lub innego środka o podobnym działaniu.


Masz prawo domagać się, aby po badaniach (a przed odwiezieniem Cię do komisariatu na przesłuchanie) zapewniono Ci możliwość umycia się i przebrania. Możesz poprosić funkcjonariuszy, aby zawieźli Cię do domu.


Przesłuchanie powinno odbywać się w warunkach zapewniających poszanowanie Twojej prywatności i godności. W pomieszczeniu, w którym będziesz przesłuchiwana, oprócz Ciebie i osoby przesłuchującej nie powinny przebywać osoby trzecie. Jeśli znajdują się w nim kalendarze, rysunki lub zdjęcia o treściach seksualnych, które powodują, że nie czujesz się komfortowo, domagaj się ich usunięcia albo zmiany pokoju, w którym masz być przesłuchiwana.


Po zakończeniu przesłuchania, zostaniesz poproszona o podpisanie protokołu zawierającego Twoje zeznania. Zanim to zrobisz, postaraj się uważnie go przeczytać. Jeśli masz zastrzeżenia co do jego treści, powinny one również zostać zapisane (art. 150 § 2 kpk).


Jeśli sprawca zostanie zatrzymany i będziesz musiała go rozpoznać, możesz żądać aby okazanie przeprowadzono przez tzw. lustro weneckie (czyli w taki sposób, że osoby okazywane nie będą Ciebie widziały) (art. 173 § 2 kpk). Jako pokrzywdzona możesz korzystać z usług adwokata, który będzie reprezentował Twoje interesy w postępowaniu karnym. Jeśli Cię na to nie stać, masz prawo złożyć wniosek o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu.


W trakcie postępowania przygotowawczego (czyli postępowania prowadzonego przez policję i prokuraturę przed wniesieniem aktu oskarżenia do sądu) jesteś jako pokrzywdzona stroną postępowania. Oznacza to, że możesz składać wnioski dowodowe (np. o przesłuchanie świadków), odwoływać się od niektórych postanowień (np. o odmowie tymczasowego aresztowania, o umorzeniu postępowania), za zgodą prokuratora lub policji przeglądać akta. jeśli chcesz być stroną również na etapie postępowania sądowego, musisz złożyć oświadczenie, że chcesz działać jako oskarżycielka posiłkowa. Oświadczenie to musisz złożyć przed rozpoczęciem przewodu sądowego, czyli najpóźniej przed odczytaniem aktu oskarżenia na rozprawie (art. 54 § I kpk). jest to bardzo istotne, bo tylko jako oskarżycielka posiłkowa będziesz miała prawo zadawać na rozprawie pytania oskarżonemu i świadkom, zgłaszać wnioski dowodowe, czy wreszcie wnieść apelację, jeśli nie będziesz zadowolona z wyroku.


W ramach procesu karnego możesz dochodzić od sprawcy odszkodowania (nie musisz w tym celu zakładać oddzielnej sprawy cywilnej). Możesz żądać zarówno zwrotu kosztów, które musiałaś ponieść w związku z popełnionym przestępstwem (np. kosztów leczenia), jak również zadośćuczynienia za doznane przez Ciebie cierpienia. W tym celu musisz złożyć do sądu powództwo cywilne, najpóźniej przed odczytaniem aktu oskarżenia na rozprawie (art. 62 kpk).


Jeśli nie chcesz zeznawać na rozprawie w obecności oskarżonego, domagaj się, aby opuścił on salę na czas Twojego przesłuchania (art. 390 § 2 kpk). Później sędzia przeczyta mu Twoje zeznania.


Jeśli nie chcesz, aby w rozprawie uczestniczyła publiczność, możesz zgłosić do sądu wniosek o wyłączenie jawności (art. 360 § I kpk). Nawet w razie wyłączenia jawności rozprawy, wskazana przez Ciebie osoba może pozostać w sali rozpraw (art. 361 kpk).


Przepisy, o których warto wiedzieć:

- art. 197 kodeksu karnego:


§ 1


Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.


§ 2


Jeżeli sprawca, w sposób określony w § I, doprowadza drugą osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5-ciu.


§ 3


Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia określonego w § I lub 2, działając ze szczególnym okrucieństwem lub wspólnie z inną osobą, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.


- art. 101 § 1 pkt. 3 kodeksu karnego:


karalność zgwałcenia ustaje po upływie 10 lat od popełnienia przestępstwa, jednak odwlekanie momentu zgłoszenia utrudnia właściwe zabezpieczenie dowodów. Twoje szanse na skuteczne ściganie sprawcy są największe w sytuacji, gdy zdecydujesz się na złożenie wniosku o ściganie zaraz po krytycznym zdarzeniu.

Źródło: www.skarzysko-kamienna.swietokrzyska.policja.gov.pl
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra10.01.2025 14:48:30
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » REGULACJE PRAWNE » PORADNIK OFIAR GWAŁTU

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków