Nastoletnie ofiary przemocy
Nastolatki będące ofiarami przemocy częściej zażywają leki przeciwbólowe niż ich rówieśnicy - wykazały badania duńskie. Jak podkreślają autorzy pracy na łamach pisma "Pediatrics", po problemach zdrowotnych, jest to kolejny, przejaw destrukcyjnego wpływu przemocy na życie dzieci.

Doświadczenia z przemocą

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego w Kopenhadze przeprowadzili anonimowe badania ankietowe wśród 5200 uczniów szkół duńskich, w wieku od 11 do 16 lat. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące problemów zdrowotnych, używania leków, doświadczenia z przemocą, różnych problemów psychicznych oraz socjalnych warunków życia.

Nastoletnie ofiary

Około połowa uczestników badania padła ofiarą maltretowania. Okazało się, że nastolatki te częściej niż rówieśnicy sięgały po środki przeciwbólowe do złagodzenia objawów fizycznych i psychicznych. "I choć dzieci będące ofiarami przemocy częściej cierpią na takie dolegliwości, jak bóle głowy, bóle brzucha, problemy ze snem i nerwowość, to nie wyjaśnia w pełni różnic w ilościach zażywanych przez nie leków" - podkreśla prowadząca badania dr Pernille Due.

Leki ratunkiem od bólu?

Najczęstszą przyczyną stosowania pigułek przeciwbólowych były bóle głowy. Z ich powodu około 40 proc. wszystkich nastolatków zażywało jakiś lek przeciwbólowy w okresie miesiąca, natomiast w grupie dzieci molestowanych odsetek ten wynosił 60 proc. (czyli ok. dwie trzecie).

Dr Due obawia się, że tak wczesne nadużywanie środków przeciwbólowych, jako sposób na radzenie sobie ze stresem, może prowadzić do niezdrowych nawyków związanych z zażywaniem leków w wieku dorosłym. (PAP) jjj/ krx/

Źródło: wp.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM