Depresja a lęk
Depresja a lęk

Objawy depresji i lęku często mogą ze sobą współistnieć. Może to mieć związek z występowaniem lęku jako objawu w stanach depresyjnych i wówczas depresja i lęk są przejawem tej samej choroby a może być wynikiem nakładania się dwóch różnych zaburzeń - depresyjnych i lękowych (czyli nerwicowych lub jak dawniej mówiono – nerwic).

W międzynarodowych klasyfikacjach zaburzeń psychicznych takie objawy jak: niepokój, męczliwość, drażliwość, bezsenność, trudności w koncentracji, dolegliwości somatyczne są umieszczone zarówno wśród kryteriów diagnostycznych zaburzeń lękowych (nerwicowych) jak i zaburzeń depresyjnych.

Zaburzenia lękowe (fobia społeczna, agorafobia, lęk napadowy i uogólniony, natręctwa) u wielu chorych mogą poprzedzać depresję. Stany depresyjne pojawiające się w przebiegu zaburzeń lękowych (nerwicowych) często nazywa się depresją nerwicową. Charakteryzuje się ona przewlekłością przebiegu oraz niezbyt nasilonymi objawami depresyjnymi.

Depresja częściej ujawnia się w wypowiedziach pacjentów niż w ich wyglądzie i zachowaniu. Samopoczucie chorych zwykle jest zmienne, zależne od bieżących wydarzeń. Przebieg ma charakter zmienny, falujący i może w istotny sposób utrudniać aktywność pacjenta w środowisku. Często współistnieją objawy lękowe i skargi hipochondryczne („rozpoznawanie” u siebie różnych chorób, wykonywanie wielu badań, itp.).
_________________


  PRZEJDŹ NA FORUM