Przyczyny depresji
Przyczyny depresji

Wszyscy możemy zachorować na depresję, choć powody mogą być różne. Urazy psychiczne, których doznajemy w życiu, śmierć czy odejście bliskich osób, utrata pracy, majątku, stresujące wydarzenia, kłopoty w pracy i w domu. Mówi się wówczas o przyczynach psychologicznych.

Inna grupa przyczyn to choroby somatyczne lub przewlekłe dolegliwości cielesne. Im cięższa choroba i bardziej przewlekła, tym ryzyko wystąpienia depresji jest większe. Najczęściej są to choroby układu krążenia, neurologiczne, zaburzenia hormonalne, infekcje a także przewlekłe dolegliwości bólowe. Wiele tych chorób może powodować zakłócenia pracy mózgu i w efekcie stany depresyjne.

Zdarza się, że depresja pojawia się bez uchwytnej przyczyny. Taka depresja nazywa się endogenną. Pojawia się w przebiegu tak zwanych zaburzeń afektywnych (czyli związanych z nastrojem). Nie wiemy do końca, jaka jest przyczyna tego rodzaju depresji. Najprościej rzecz ujmując, człowiek się z nią rodzi.

Należy też podkreślić, że wyżej wymienione pojedyncze przyczyny mogą na siebie zachodzić. To znaczy, na
czynniki biologiczne (endogenne) mogą się nakładać czynniki psychologiczne lub somatyczne.

Niezależnie od rodzaju depresji w mózgu pacjenta dochodzi do zakłócenia aktywności pewnych substancji chemicznych zwanych neuroprzekaźnikami (jako, że dzięki nim "porozumiewają się ze sobą" komórki nerwowe). Najważniejsze neuroprzekaźniki to noradrenalina, serotonina oraz dopamina.


  PRZEJDŹ NA FORUM