Jak żyją Polki na wsi?
Mówiąc o sytuacji kobiet w Polsce, socjologowie skupiają się na mieszkankach dużych miast, z nimi mają na co dzień styczność i mogą łatwiej wypowiadać się na ich temat. Zupełnie pomijane są Polki mieszkające w małych miasteczkach oraz na wsiach. Dopiero biorąc pod uwagę sytuację pań mieszkających we wszystkich zakątkach naszego kraju możemy stworzyć pełen obraz tego, jakie są Polki.

Dziennik „Polska The Times” dotarł do raportu przygotowanego przez łódzkich socjologów na zlecenie Ministerstwa Pracy o tym, jaka jest kondycja i stan Polek mieszkających na obszarach wiejskich. Podczas badań rozmawiano z 1600 mieszkankami wsi, w wieku 18 - 59 lat.

Już patrząc na wysokość dochodów, można wnioskować o ciężkich warunkach życia, z jakimi na co dzień spotykają się kobiety mieszkające na wsi. W 2004 roku, aż 18% ludności wiejskiej żyło poniżej minimum egzystencji (w mieście takich przypadków jest prawie trzy razy mniej - 7,7%). Dochody jednej czwartej rodzin kształtowały się na poziomie między 1001 a 1500 złotych, co szóstej respondentki wynosiły 2 tysiące.

Aż 43,7% kobiet ze wsi nie jest zainteresowanych podjęciem pracy i jej nie szuka. W mieście ten odsetek wynosi 18%. To samo tyczy się chęci doskonalenia swoich umiejętności zawodowych. Kobiety boją się, że sobie nie poradzą i spotkają się z szyderstwami ze strony otoczenia.

Najgorsze wnioski można jednak wyciągnąć z części raportu poświęconej ogólnej sytuacji kobiet. Większość z nich w zły sposób pojmuje lojalność wobec najbliższych, głównie rodziny, będąc pokornymi, uległymi i poddanymi. Część z nich wykazuje nieumiejętność podejmowania jakichkolwiek samodzielnych decyzji, nawet dotyczących swojej osoby.

O problemach w związkach w ogóle nie mówią, przemoc domową wolą zataić. Za każdą cenę chcą chronić sakrament małżeństwa.

Sytuacją Polek w swoich gminach prawie w ogóle nie są zainteresowane samorządy. Nie robią nic, aby je uświadamiać i zapewniać lepsze warunki życia. Jak podkreśla prof. Jerzy Krzyszkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który kierował badaniami, to wielki błąd władzy na niższych szczeblach:

„Kobiety wiejskie nie są traktowane jako odrębny obiekt zainteresowania lokalnej polityki społecznej, a ich problemy nie stanowią priorytetu w działaniach lokalnej polityki samorządowej. Wielka szkoda, że władze nie potrafią wykorzystać tego kapitału ludzkiego” („Polska The Times”).

Sytuacja nie napawa optymizmem i jak widać, wstąpienie do Unii Europejskiej niewiele zmieniło.

źródło: papilot.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM