Dzieci z depresją
15 proc. przedszkolaków ma objawy stanów lękowych

Prawie 15 proc. przedszkolaków ma nietypowo silne objawy depresji i stanów lękowych – wynika z badań kanadyjskich naukowców, których wyniki publikuje „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.
Naukowcy pod przewodnictwem dr Sylvany M. Cote z Wydziału Medycyny Społecznej i Prewencyjnej na Uniwersytecie w Montrealu objęli badaniami prawie 1800 dzieci urodzonych w Quebeku. Systematycznie badano stan zdrowia dzieci od 5. miesiąca życia do 5 lat. Matki maluchów pytano o zachowanie dzieci i innych członków rodziny. Okazało się, że już w pierwszym roku życia pojawiają się oznaki wskazujące, że niektóre dzieci są bardziej narażone na silną depresję i lęki – komentuje autorka eksperymentu dr Sylvana M. Cote.
Najważniejszym wskaźnikiem zwiastującym pojawienie się depresji i lęku u dziecka był trudny charakter, ujawniający się już w piątym miesiącu życia. Depresja przeżyta przez matkę była drugim co do ważności wskaźnikiem ryzyka nietypowo silnych problemów u dzieci w wieku przedszkolnym. Badaczka ma nadzieję, że praca jej zespołu przyczyni się do wczesnej identyfikacji dzieci najbardziej narażonych na te zaburzenia i pozwoli im w porę zapobiec.
Na podstawie http://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-08/uom-daa082809.php.

źródło:charaktery.eu


  PRZEJDŹ NA FORUM