Wiesz/podejrzewasz,
że dziecko doświadcza przemocy?
Jeśli masz podejrzenia lub wiesz, że dziecko jest krzywdzone – zareaguj. Dzieci, szczególnie te młodsze, nie potrafią bronić się przed przemocą ze strony rodzica czy innego dorosłego – są mniejsze, słabsze. Często także wierzą w to, co mówią im dorośli – że to ich wina, że są krzywdzone (bite, wyzywane), ponieważ coś źle robią.

Jak reagować na krzywdzenie dzieci? Czasami wystarczy nasza zdecydowana reakcja, żeby zmusić dorosłego do tego, by zastanowił się nad własnym postępowaniem. Często osoby, które krzywdzą dzieci, nie zdają sobie sprawy, że inni dorośli nie akceptują takiego zachowania.

Jeśli ktoś w Twojej rodzinie lub bliższym otoczeniu krzywdzi dziecko – spróbuj z nim porozmawiać na ten temat. Być może potrzebuje pomocy – nie wie, jak sobie może poradzić z zachowaniem dziecka nie stosując przemocy.

Jeśli nie jesteś gotowy do takiej rozmowy lub nie znasz rodzica dziecka na tyle, żeby podjąć z nim taką rozmowę, możesz podjąć następujące kroki:

1. Jeśli wiesz, że w tej sprawie nic się nie dzieje albo nie wiesz czy ktoś inny podjął próbę pomocy dziecku:

możesz zawiadomić:

- przedszkole/szkołę, do której chodzi dziecko, porozmawiać z pedagogiem szkolnym - powiedzieć mu o swoim niepokoju i podejrzeniach, dotyczących sytuacji dziecka.

- sąd rodzinny (czyli sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich) - możesz napisać list z opisem tej sytuacji. Ważne jest, aby w liście podać dane bitego dziecka i rodziny, aby sąd mógł podjąć interwencję. Sąd rodzinny powinien interweniować nawet w przypadku anonimu, jeżeli w liście znajdują się dane rodziny. List powinien być skierowany do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich) - adresy sądów okręgowych (oraz mieszczących się na ich terenie sądów rejonowych) znajdziesz
tutaj.strzałka http://www.ms.gov.pl/organizacja/sady.php

- ośrodek pomocy społecznej
(adresy ośrodków pomocy społecznej znajdziesz tutaj).strzałkahttp://www.politykaspoleczna.gov.pl/index.php?gid=61

2. Jeśli wiesz, że w tej sprawie coś się dzieje lub działo, ale działania te nie pomogły dziecku:

Jeśli wiesz, że szkoła i ośrodek pomocy społecznej wiedzą o sytuacji dziecka, a mimo to nie są podejmowane działania mające ochronić dziecko lub podjęte działania są nieskuteczne, powinieneś/-aś napisać list do sądu rodzinnego i opisać w nim sytuację dziecka. Ważne jest, aby w liście podać dane bitego dziecka i rodziny, aby sąd mógł podjąć interwencję. Sąd rodzinny powinien interweniować nawet w przypadku anonimu, jeżeli w liście podane zostały dane krzywdzonego dziecka i rodziny. Adresy sądów okręgowych i istniejących na terenie ich funkcjonowania sądów rejonowych znajdziesz
tutaj. strzałkahttp://www.ms.gov.pl/organizacja/sady.php

Stosowanie przemocy wobec drugiej osoby zarówno pełnoletniej, jak i niepełnoletniej, jest w Polsce przestępstwem.

Jeśli wiesz, że dziecko jest ofiarą przemocy, to aby je ochronić przed dalszą przemocą, możesz podjąć następujące kroki:

Należy złożyć w prokuraturze
(adresy prokuratur) strzałkahttp://www.ms.gov.pl/organizacja/prokuratury.php
właściwej ze względu na miejsce popełnionego czynu zawiadomienie o przestępstwie.

Przestępstwo znęcania się nad rodziną jest ścigane z urzędu tzn. prokurator i policja muszą podjąć dochodzenie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie.

W zawiadomieniu należy opisać sytuację, podać imię i nazwisko sprawcy oraz jego adres zamieszkania, a także wszystkie dowody, jakie posiadasz, np. imiona i nazwiska świadków wraz z adresami, załączyć kopie obdukcji lub zaświadczeń od lekarza, informacje, czy były wcześniejsze interwencje policji (jeśli tak, to należy opisać także kiedy i - o ile to możliwe - z jakiego komisariatu).

Jeżeli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, możesz zażądać zastrzeżenia danych, dotyczących miejsca Twojego zamieszkania, do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu, dozoru policji nad sprawcą przemocy, a nawet tymczasowego aresztowania, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że sprawca będzie nadal stosował przemoc.

Jeżeli nie jesteś gotowy/-a na zawiadomienie o przestępstwie, możesz złożyć do sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodziny.

Wniosek należy złożyć do sądu rodzinnego, właściwego dla miejsca faktycznego zamieszkania dziecka. Sąd ma obowiązek zająć się tą sprawą z urzędu i podjąć odpowiednie kroki wobec rodziny, mające na celu zapewnienie ochrony dziecku.

Jeśli masz wątpliwości lub chcesz z kimś porozmawiać o sytuacji dziecka:
zadzwoń (22) 826 80 72 lub napisz: bitedziecko@fdn.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM