Używki obecne w mleku uzależniają dzieci
Matki karmiące piersią powinny unikać palenia papierosów, ograniczyć spożycie kawy i kofeiny oraz narkotyków.

Wszystkie te substancje przedostają się z mlekiem matki do organizmu niemowlęcia, wywołując negatywne efekty zdrowotne lub uzależniając - sugerują badania hiszpańskich naukowców z oddziału pediatrycznego w Hospital del Mar w Barcelonie. Badacze wzięli pod uwagę średnią ilość mleka spożywanego przez niemowlę, czyli ok. 150 mililitrów na kilogram masy ciała. Analizowali w mleku matki zawartość poszczególnych substancji i odnosili się do wskazań American Academy of Pediatrics (AAP).

Okazało się, że mleko matki palącej papierosy zawiera nikotynę od 2 do 240 ng/ml, co oznacza, że dziecko otrzymuje dawkę nikotyny od 0.3 do 36 ug/kg/dzień. Dzieci karmione takim mlekiem częściej cierpią na kolkę i infekcje dróg oddechowych.

Kofeina, która znajduje się w kawie, herbacie, napojach z colą i lekach wywołuje u dzieci nerwowość i bezsenność. Dużo zależy od dawki kofeiny, spożywanej przez matkę. Naukowcy sugerują ograniczenie jej spożycia do maksymalnie 300 mg/dzień, czyli ok. trzech filiżanek kawy dziennie. W przypadku spożycia alkoholu nie przeprowadzono badań, które określiłyby możliwe do przyjęcia dawki. Niektóre z eksperymentów wskazują, że alkohol pity przez matkę wpływa na rozwój motoryczny dziecka, jego sen, zmniejsza łaknienie i zwiększa ryzyko hipoglikemii. Jeśli matka pali konopie, trujące związki przedostają się do organizmu dziecka zarówno z mlekiem matki, jak i z dymem, co powoduje uspokojenie, letarg, osłabienie i złe nawyki żywieniowe.

Matki karmiące powinny całkowicie wystrzegać się kokainy. Przykład jej wpływu na dziecko dobrze widać u dwutygodniowego chłopca, którego karmiła matka zażywająca kokainę. Maluch cierpiał na pobudliwość nerwową, drżenie, rozszerzenie źrenic, tachykardię i wysokie ciśnienie zaraz po karmieniu.

Amfetamina może powodować pobudzenie, płacz i brak snu, jeśli dostanie się do organizmu dziecka z mlekiem matki. Z kolei heroina spowoduje uzależnienie.
Morfina, kodeina zawarte w lekach, czy beznodiazepiny również przedostają się z mlekiem matki do organizmu niemowlęcia, podobnie jak leki antydepresyjne czy antypsychotyczne. AAP sugeruje zwrócenie uwagi na dawki i konieczność stosowania tych substancji w czasie karmienia. Ich dokładny wpływ na niemowlęta nie jest jeszcze poznany.

Źródło: www.sciencedaily.com
skopiowane z: http://www.charaktery.eu/wiesci-psychologiczne/2986/Używki-obecne-w-mleku-uzależniaja-dzieci/


  PRZEJDŹ NA FORUM