Kobiety bardziej podatne na PTSD
Kobiety są bardziej podatne na zespół stresu pourazowego niż mężczyźni. Nie tylko płeć, lecz również wiek wpływa na to, czy kogoś dotknie zespół stresu pourazowego (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD) czy nie. Do takich wniosków doszli duńscy psychiatrzy Daniel Ditlevsen i Ask Elklit po przeanalizowaniu danych pochodzących od ponad 6500 mężczyzn i kobiet w wieku 13-80 lat mieszkających w Danii, na Islandii i Wyspach Owczych.

Według badaczy, PTSD najczęściej diagnozowano u mężczyzn między 41. a 45. rokiem życia; w przypadku kobiet faza krytyczna przebiega między 51. a 55. rokiem życia. Przy czym PTSD dotyka kobiety dwa razy częściej niż mężczyzn. Wśród osób w wieku 20–25 lat ta dysproporcja wynosi nawet 3:1. Na PTSD który rozwija się najczęściej w wyniku traumatycznych przeżyć, takich jak przestępstwo z użyciem siły lub ciężkie wypadki, i jest wtedy chroniczny cierpi około 23,1 proc. studentów.
Typowe objawy to mimowolne wspomnienia o przeżytym wydarzeniu, tzw. flashbacks, brak zainteresowania tym, co się dzieje wokół, połączony z lękliwością, strachem i depresją. Badacze przypuszczają, że wzrost podatności kobiet na PTSD wynika ze zmian hormonalnych zachodzących podczas menopauzy. W przypadku mężczyzn, w zależności od fazy życia, przyczyną PTSD może być stres odczuwany w życiu prywatnym i zawodowym. W przypadku zespołu stresu pourazowego prawdopodobnie duże znaczenie mają także czynniki wynikające z różnicy płci. Według statystyk, PTSD dotyka rzadziej mężczyzn niż kobiety, chociaż to oni częściej przeżywają traumatyczne sytuacje.

źródło: www.sueddeutsche.de
skopiowane z:
http://www.charaktery.eu/wiesci-psychologiczne/3150/Kobiety-bardziej-podatne-na-PTSD/


  PRZEJDŹ NA FORUM