NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » NASZE UCZUCIA » KRYZYS TRZYDZIESTOLATKA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Kryzys trzydziestolatka

  
Admin
19.10.2011 11:28:53
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #787717
Od: 2009-6-1
Kryzys wieku średniego to już przeszłość. Psychologowie coraz częściej diagnozują kryzys tożsamości u osób w wieku 25-30 lat, który określają mianem „quarterlife crisis”.

Ten rodzaj kryzysu pojawia się, gdy nadmiar wolności staje się ciężarem. Pojawia się wtedy lęk, że podjęliśmy złą decyzję lub że coś przegapiliśmy. Mamy wiele możliwości wyboru, a mimo to zaczynamy narzekać, rozmyślać, aż w końcu stwierdzamy, że jesteśmy mniej wolni niż nasi dziadkowie. Naszym problemem jest wtedy tak naprawdę to, że nie mamy prawdziwych problemów, lecz niezliczoną ilość pomysłów na życie. Poza tym żyjemy w świecie, który oferuje nam niezliczoną ilość pokus.

Termin „quarterlife crisis” został użyty po raz pierwszy w 1997 r. przez amerykańskie dziennikarki Abby Wilner i Alexandrę Robbins. Obie doświadczyły kryzysu tożsamości w wieku 25 lat, przy czym zauważyły, że ten problem nie dotyczy tylko ich. Także ich rówieśnicy cierpią z powodu braku stałych wartości, które pokazują, jak żyć. To sprawia, że młodzi ludzie czują się niepewnie.

Oliver Robinson, psycholog z University of Greenwich w Londynie, przeprowadził wśród 1000 osób w wieku 25–35 lat ankietę dotyczącą kryzysu tożsamości. 86 proc. badanych przyznało, że żyje lub żyło pod dużą presją spowodowaną chęcią posiadania wymarzonej pracy przed ukończeniem 30. roku życia oraz pragnieniem założenia własnej rodziny. Zdaniem Robinsona, „quarterlife crisis” dotyka najczęściej idealistów, czyli młode, dorosłe już osoby, które ukończyły studia. Z jednej strony, chcą mieć interesujące i wyjątkowe życie, z drugiej strony, idealiści chcieliby mieć stałego partnera lub partnerkę oraz posiadać dzieci.
Johannes Kaufhold, psycholog z Frankfurtu nad Menem, uważa, że nadmiar wolności oraz pełna swoboda w kształtowaniu swojego życia jest główną przyczyną „quarterlife crisis”. Wiele młodych osób boi się podejmować decyzje, ponieważ nie chce popełnić błędu. Dwudziestopięcio-, trzydziestolatkowie praktycznie zmuszają się, by wykorzystać swoją szansę na dokonanie czegoś wielkiego. Motto wielu z nich brzmi: „Żeby tylko czegoś nie przegapić”. Czas studiów jest dla nich zazwyczaj okresem przedłużonej młodości, studenckie życie przestrzenią, w której można spokojnie rozwijać swoją osobowość. Wiele młodych osób staje po studiach oko w oko z brutalną rzeczywistością i doznaje szoku. Aby poradzić sobie w tej sytuacji, dzwudziestokilkulatkowie muszą być dorośli, zaplanować swoją karierę i zacząć myśleć o swoich dzieciach, które w przyszłości przyjdą na świat. Także zegar biologiczny daje o sobie znać. Na ich twarzach pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, włosy przerzedzają się, pojawiają się zbędne kilogramy. To sprawia, że niektórzy trzydziestolatkowie wyglądają na starszych niż są w rzeczywistości. Wtedy też młodzi ludzie przeprowadzają pierwszy poważny bilans swojego życia. Pojawia się pytanie, czy życie, które prowadzę, jest życiem, które chcę prowadzić.

Psychologowie zachęcają osoby przeżywające „quarterlife crisis”, by poważniej traktowały swoje pragnienia, próbowały różnych rzeczy i nie bały się podejmować decyzji. Poza tym należy pamiętać, że każda decyzja jest swego rodzaju kompromisem. Psychologowie dodają na pocieszenie, że osoby, które przeszły „quarterlife crisis”, najprawdopodobniej nie doświadczą kryzysu wieku średniego (ang. midlife crisis).

www.welt.de
skopiowane z charaktery.eu
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra29.03.2024 08:59:59
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » NASZE UCZUCIA » KRYZYS TRZYDZIESTOLATKA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków