NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » NASZE UCZUCIA » ŚMIEJ SIĘ, BĘDZIESZ ZDROWSZY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Śmiej się, będziesz zdrowszy

  
Admin
07.06.2009 22:02:23
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #273287
Od: 2009-6-1
Śmiech to zdrowie - to nie tylko stare przysłowie, ale też najnowsza naukowa teoria. Uczeni z kalifornijskiego uniwersytetu postanowili zbadać, jaki jest realny wpływ śmiechu na zdrowie pacjenta i jak terapia przez rozśmieszanie mogłaby być wykorzystana w medycynie. Efekt był zadziwiający

"Każdy dobry lekarz wie, że pozytywne uczucia wywołane szczerym, radosnym śmiechem, takie jak optymizm i nadzieja, mają zasadniczy wpływ na fizjologię naszego organizmu" - mówi szef badania, Lee Berk z uniwersytetu Loma Linda, niedaleko Los Angeles. Berk postanowił przyjrzeć się bliżej, na czym ta zależność polega. Jego zespół podzielił pacjentów chorych na cukrzycę na dwie grupy: C i L. Grupa C poddana była typowemu leczeniu tego typu schorzenia, z zastosowaniem odpowiednich leków farmakologicznych, natomiast grupa L, oprócz standardowego leczenia, poddawana była regularnej "terapii przez śmiech". Przez cały rok pół godziny dziennie oglądali oni występy wybranych przez siebie komików.

Po 12 miesiącach zbadano krew członków obu grup. Okazało się, że poziom odpowiedzialnej za stres adrenaliny i noradrenaliny jest dużo niższy u "śmiejących się" pacjentów z grupy L. Co więcej, wzrosła u nich o 26 proc. ilość lipoprotein dużej gęstości (tzw. dobrego cholesterolu). W grupie C odpowiedni współczynnik wyniósł zaledwie 3 proc.

Ale to jeszcze nie wszystko. W grupie "śmiejących" się pacjentów zawartość we krwi białka C-reaktywnego, które występuje przy stanach zapalnych i może wskazywać na choroby krążenia, spadła o 66 proc., gdy tymczasem u "nie śmiejących" się spadek ten wynosił zaledwie 26 proc.

Berk, pomimo wyraźnie widocznych różnic w wynikach obu grup, zastrzega że oddziaływanie śmiechu na organizm człowieka wciąż jeszcze nie jest dokładnie poznane. Tylko bardzo szczegółowe badania pozwoliłyby na świadome i skuteczne wykorzystywanie śmiechu w medycynie.

http://www.dziennik.pl/nauka/article363515/Smiej_sie_bedziesz_zdrowszy.html
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra09.12.2022 19:34:02
poziom 5

oczka
  
Admin
12.09.2010 14:00:59
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #576209
Od: 2009-6-1
Śmiech służy opanowaniu emocji

Rodzaj śmiechu mówi wiele o kobietach i mężczyznach. Zarówno jeśli chodzi o ich relacje zawodowe, jak i partnerskie.


Dzięki uśmiechowi wiele zyskują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Badacze zajmujący się mimiką ludzi dostrzegają pewne podobieństwa między uśmiechem kobiet i małp. Najczęściej kobieta otwiera usta podczas uśmiechu i tak samo zachowują się naczelne.

- Jeśli małpy chcą pokazać swoją uległość wobec przeciwnika, pokazują mu zęby - mówi Nicole Krämer, profesor psychologii społecznej z Uniwersytetu Duisburg-Essen. Kobiety robią podobnie, gdy nie mogą zdominować swojego rozmówcy. Poprzez swoje zachowanie próbują się uspokoić i opanować emocje. Dlatego robią miny, marszczą czoło i wykrzywiają twarz. Mimika odgrywa przecież decydującą rolę podczas każdej naszej rozmowy. 60 naukowców z całej Europy rozmawiało podczas 13 Międzynarodowego Kongresu Badaczy Mimiki o tym, jak rozpoznajemy prawdziwe uczucia i dlaczego budujemy emocjonalne więzi np. z zającami-robotami. Wyjaśnieniem jest „orbicularis oculi“, łacińskie określenie prawdziwego uśmiechu. To pojęcie określa mięsień okrężny oka, którego używany zawsze, gdy śmiejemy się naprawdę. To wtedy pojawiają się w kącikach naszych oczu tzw. kurze łapki, a ponieważ nie możemy ciągle kontrolować pracy mięśni wokół oka, to brak fałdki oznacza fałszywą radość. Również szybkość uniesienia kącików ust zdradza, czy jesteśmy nastawieni do kogoś przyjaźnie, czy nie.

- Kadra zarządzająca śmieje się zasadniczo niewiele. Im wyższy status danej osoby, tym mniej się ona śmieje - mówi Krämer. Badacze ustalili również, że mężczyźni śmieją się w pracy wyraźnie rzadziej niż kobiety. Częsty śmiech kobiet jest normalną sytuacją. Jeśli tego nie robią, zostają uznane za osoby nieprzyjazne. Kobiety na stanowiskach kierowniczych mają często opinię „nieprzyjaznych”, ponieważ dopasowują się swoim zachowaniem do mężczyzn. Natomiast mężczyźni czerpią ze śmiechu same korzyści.

Różnice dotyczące śmiechu wynikają zatem nie tylko z naszej pozycji zawodowej czy relacji z partnerem, ale również z płci. Mężczyźni, którzy czują się obserwowani przez atrakcyjną kobietę, zaczynają robić miny, aby zaprezentować się możliwie jak najkorzystniej - zachowują się jak paw demonstrujący swój ogon.

Obecnie badacze wykorzystują animację komputerową, aby zbadać reguły rządzące mimiką. Wcześniej analiza pojedynczego grymasu trwała prawie cały dzień. Współcześnie wykorzystuje się coraz częściej roboty w badaniach nad mimiką np. w postaci milutkich zajączków. Badane osoby, które spędziły tydzień z zającem-robotem, reagowały w sposób zaskakujący naukowców. Otóż wchodziły z robotem w takie same interakcje jak z drugim człowiekiem. To świadczy o łatwości z jaką dostosowujemy się emocjonalnie do danej sytuacji. Należałoby również częściej być czujnym, gdy druga osoba uśmiecha się do nas czarująco.

Źródło : www.welt.de
skopiowane z: http://www.charaktery.eu/wiesci-psychologiczne/2939/Śmiech-sluży-opanowaniu-emocji/
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » NASZE UCZUCIA » ŚMIEJ SIĘ, BĘDZIESZ ZDROWSZY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków