NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » CIEKAWE ARTYKULY » PRZYTUL MNIE JACEK NAROŻNIAK

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Przytul mnie Jacek Narożniak

  
Admin
19.06.2009 22:40:15
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #279382
Od: 2009-6-1
Dotyk jest pierwszym zewnętrznym bodźcem, jaki otrzymujemy w życiu. Dziecko, przebywając w łonie matki, kiedy jeszcze nic nie widzi i nie słyszy, już odczuwa przyjemność związaną z kontaktem z ciepłymi wodami płodowymi i delikatnym uciskiem ścian macicy na ciało. Uczucia te zostają utrwalone w jego podświadomości na całe życie. Nie na darmo tulenie w ramionach matki jest najskuteczniejszym sygnałem uspokajającym dziecko.

Wiemy z całą pewnością, że dziecko słyszy na długo przed swoim urodzeniem. Pierwszym zaś i jednocześnie najgłośniejszym dźwiękiem, jaki do niego dociera, jest bicie matczynego serca. W pewnym eksperymencie niemowlęta podzielono na dwie grupy. Jednej z nich lekarze systematycznie odtwarzali nagrany na taś-mie dźwięk bijącego serca. Okazało się, że większość dzieci uspokajała się i przestawała płakać. Noworodki z tej grupy też znacznie lepiej przybierały na wadze niż ich rówieśnicy, którym nie odtwarzano bicia serca, mimo że ilość podawanego pokarmu była mniej więcej taka sama.
Dowiedziono również, że tempo, w jakim matki kołyszą swoje dzieci, odpowiada niemal dokładnie częstotliwości uderzeń ludzkiego serca. W tym samym zresztą tempie kołyszemy się w chwilach osamotnienia i załamania. Co ciekawe, przytulając inną dorosłą osobę w geście pocieszania, wykonujemy czasami podobne kołyszące ruchy, które jeszcze bardziej uspokajają cierpiącego człowieka. Pozwalając się przytulać i rytmicznie kołysać, załamany człowiek cofa się emocjonalnie do okresu dzieciństwa.
Uspokajające znaczenie dotyku ma tak ogromne znaczenie, że w sytuacjach, w których nie możemy otrzymać go od innych, dotykamy się sami. Takie emocje jak lęk, poczucie niepewności i zagubienia sprawiają, że skrzyżowanymi ramionami obejmujemy własne ciało, często przy tym wykonując głaszczące ruchy. Samo obejmowanie się nie tylko uspokaja i pociesza, ale tworzy barierę, którą staramy się osłonić przed domniemanym zagrożeniem. Czasami opuszczamy ręce, pozostawiając jedynie splecione dłonie lub jedną ręką dotykamy drugiej, która jest luźno opuszczona. Często zamiast siebie ściskamy torebkę, teczkę albo jakiś inny przedmiot.

Wzajemne dotykanie może mieć różny stopień natężenia uzależniony od osobistych stosunków między dotykającymi się osobami. Najprostszą formą kontaktu fizycznego jest podanie ręki podczas powitania. Uścisk dłoni może jednak w pewnych sytuacjach mieć bardzo intymny charakter, np. w naszej kulturze za bardzo intymną czynność uchodzi trzymanie się za ręce.
Uważa się powszechnie, że za ręce trzymają się kochankowie. Społecznie dopuszczalne jest jeszcze trzymanie się za ręce dzieci, dorosłej osoby i dziecka oraz dwóch kobiet. W przypadku mężczyzn taki gest ma dla naszego społeczeństwa jednoznaczny podtekst erotyczny, dlatego też unikają oni starannie wszelkich zbyt intymnych kontaktów fizycznych, takich jak obejmowanie czy całowanie. Nie zawsze tak było. W średniowieczu wzajemne trzymanie się za ręce przez mężczyzn nie uchodziło za gorszące. W obecnych czasach praktykowane jest jedynie w plemionach pierwotnych, np. południowoamerykańskich Indian, oraz w krajach, w których homoseksualizm został oficjalnie zalegalizowany. Od tej reguły istnieją wszakże pewne wyjątki, np. artyści kłaniający się po występie często trzymają się za ręce, również duchowny może bez seksualnych skojarzeń uchwycić dłoń swojego parafianina. Są to jednak zawsze przelotne i krótkotrwałe gesty. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety są bardziej niż mężczyźni skłonne do wyrażania uczuć poprzez dotyk.

Z licznych badań wynika, że u zarania naszych dziejów kobiety nosiły dzieci przy sobie. Podobnie czynią do dnia dzisiejszego matki z pierwotnych plemion, które wykonują wszystkie prace z niemowlętami przytroczonymi do pleców lub piersi. Niestety, współczesne kobiety raczej nie mogą sobie pozwolić na noszenie niemowlęcia przez większą część dnia. Zamiast tego zawijają niemowlę w becik i układają do łóżeczka. Nic dziwnego, że maluch spragniony uspokajającego dotyku rodzicielki wrzeszczy ile sił, by zwrócić na siebie uwagę, a milknie niemal natychmiast, gdy tylko matka bierze go w ramiona. Fizyczny kontakt z matką ma znaczenie nie tylko jako sygnał uspokajający i dający dziecku poczucie bezpieczeństwa. Choć może brzmi to dla wielu z nas nieprawdopodobnie, dotyk matki uczy dziecko okazywania uczuć i umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych. Doświad-czenia z małpami wykazały jednoznacznie, że młode pozbawione fizycznego kontaktu z dorosłymi osobnikami swojego gatunku pozostają społecznymi kalekami do końca życia.

http://www.charaktery.eu/charaktery/2001/02/2028/Przytul-mnie/
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra29.03.2024 14:35:29
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » CIEKAWE ARTYKULY » PRZYTUL MNIE JACEK NAROŻNIAK

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków