NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » CIEKAWE ARTYKULY » PRZEMOC W NASTOLETNICH ZWIĄZKACH

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Przemoc w nastoletnich związkach

  
Admin
22.07.2009 10:50:02
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1591 #294390
Od: 2009-6-1
Ja go tak bardzo kocham! Dlaczego mi pani odpisała, że jestem ofiarą przemocy? Przecież on mnie nigdy nie uderzył!

Przemoc fizyczna jest łatwa do określenia. Z przemocą psychiczną jest znacznie gorzej. Jak pokazują badania (Maria Jarosz, 1992), nasze społeczeństwo nie zalicza do przemocy właśnie tego, czego nastolatki doświadczają w swoich związkach: obraźliwych słów i porównań, rygoryzmu, oschłości, szarpania, potrząsania. Jeśli dorośli nie dostrzegają problemu, jak mają zobaczyć go dzieci? Jak wychowywać córkę, żeby nigdy nie wchodziła w rolę ofiary?

List

Bartek już na pierwszej randce dał mi do zrozumienia, że się we mnie zakochał. Pierwszy raz ja byłam zakochana. Spędzał u mnie całe dnie, prawie się nie rozstawaliśmy. Rodzice trochę się denerwowali, ale oboje uważaliśmy, że to normalne. Niestety, im bliżej wakacji, tym robiło się gorzej. Musiałam kupić sobie kilka rzeczy, Bartek chodził ze mną na zakupy. Mówił, co mu się podoba (lubił fioletowe rzeczy), i gdy raz wybrałam coś innego, obraził się i musiałam go przepraszać. Nie lubię specjalnie swoich nóg, a on zawsze pokazywał mi, jakie świetne nogi mają inne dziewczyny. Było mi przykro, ale wtedy mówił, żeby się nie przejmować, bo dla niego nie jest to ważne. Gdy mama przyniosła, jak co roku, kartę na obóz, Bartek tydzień ze mną nie rozmawiał, dlaczego chcę gdzieś jechać bez niego. Musiałam nieźle nakłamać, żeby w końcu zostać w domu. Pojechałam z rodzicami na długi weekend do Krynicy. Bartek wysyłał mi wiadomości co kilka minut, trzymał mnie przy telefonie ponad godzinę. Po dwóch dniach rodzice schowali mi komórkę i powiedzieli, że dość tego. Wiedziałam, jaki będzie zły, kiedy wrócimy. Nie odzywał się do mnie kilka dni, potem go jakoś przebłagałam. W tym czasie on (powiedział mi, że z tęsknoty) zaczął regularnie czytać mojego bloga i każdego dnia miał jakieś zastrzeżenia. Albo pisałam o nas za dużo obcym ludziom, albo wcale o nim nie wspomniałam – i wtedy pieklił się jeszcze gorzej. Kilka dni temu były urodziny mojej babci. Cudem przebłagałam rodziców, żeby go zaprosili. Był cały czas obrażony, do nikogo się nie odzywał, a potem powiedział mi, że coś mnie łączy z moim bratem ciotecznym (trzy lata młodszym!). Piszę ten list, bo nie wiem, co robić. On mnie bardzo kocha – tego jestem absolutnie pewna, ale ja go chyba nie kocham wystarczająco. Nikt o tym nigdzie nie mówi: czy to normalne, że tak się ciągle płacze przez swojego chłopaka? W.

Jak chłopcy to robią?

Chodzenie ze sobą, czyli związek nastolatków, to dążenie młodych ludzi do szczęścia, zaspokojenie potrzeby życia towarzyskiego, bliskości, czułości i akceptacji. Wiele nastolatek zgadza się na wszystko, byle tylko mieć chłopaka. Ponieważ nastoletni chłopcy rzadko uciekają się do przemocy fizycznej, dziewczyny nie uświadamiają sobie, że są w związku wypełnionym przemocą („Ja jestem ofiarą przemocy? Przecież on mnie nigdy nie uderzył!”). Tymczasem przemoc występuje w co piątym związku młodzieżowym. Przejawia się przede wszystkim w obsesyjnej kontroli i zastraszaniu. Dziewczyna jest poddawana regularnemu śledztwu, musi precyzyjnie zeznawać, co i kiedy konkretnie robiła. Często ma ograniczoną swobodę, a jej jedynym towarzystwem staje się jej chłopak. Jest tak przerażona jego wybuchami zazdrości i zmiennymi nastrojami, że aby nie naruszyć dobrej atmosfery, przyjmuje postawę uległą. Nastoletni chłopcy sprawują kontrolę nad swoimi dziewczynami, stosują przemoc psychiczną poprzez odbieranie im pewności siebie (Fragmenty listów: „Zawsze mi powtarzał, że ohydnie pachnie mi z ust, ale nigdy nie narzekał, gdy mieliśmy się całować”; „Gdy był w złym nastroju, słyszałam zawsze, że mam wielki tyłek, że nigdy nie myślał, że zdecyduje się na grubą dziewczynę”; „Koleżanki śmieją się ze mnie, bo używam strasznie dużo pudru. Mam tak, bo kiedyś mój chłopak obejrzał mi dokładnie twarz pod światło i powiedział, że mam straszne syfy”). Nastolatki, które słyszą od swoich chłopców podobne opinie na swój temat – że mają słabe nogi, ohydną cerę, beznadziejne piersi, skrzekliwy głos, brzydko pachną, źle się całują, są drętwe – są ofiarami przemocy psychicznej.
Innym klasycznym przejawem przemocy w nastoletnim związku jest forma zwracania się do dziewczyny. Dziewczyny są nazywane przez swoich chłopców: „moja suczka”, „laska”, „dupcia” itp. Określeniom tym towarzyszy pieszczota lub pocałunek, więc dziewczyna nie ma jak zaprotestować, gdyż zostanie jej zarzucony brak poczucia humoru lub dystansu do siebie samej.

Inne narzędzie małoletniego agresora to nieustanne posądzanie o zdradę. Następne: zmienne nastroje, humory, obrażanie się, wymuszanie przeprosin oraz odseparowanie od innych znajomych. Bazuje on na rozbudzaniu odpowiedzialności i współczucia („Wiedziałam, że jak z nim nie będę, to on sobie w życiu nie poradzi”).

Nastolatka – spięta, niepewna siebie i zastraszona – jest idealnym obiektem przemocy, ma tak zachwianą wiarę w siebie, że chłopiec jest bezkarny, bo ona na pewno go nie zostawi. Nastoletni agresorzy mają cudowne narzędzia do dyspozycji: komórka, GG, portale społecznościowe, blogi – to wszystko pozwala im uzależnić dziewczynę od swoich humorów.

Jak uchronić dzieci przed przemocą?

Zachowanie chłopca jest psychologicznie umotywowane, czerpie on przyjemność z poczucia władzy nad drugim człowiekiem oraz całkowitej bezkarności. Nie znaczy to koniecznie, że ma patologiczne zaburzenia, ale tylko tyle, że nie trafia na opór. Dziewczyna też ma w tym swój udział, jej zachowaniem jest zgoda i bierność. Nie warto skupiać się na agresorze. Najważniejsze to ratować dziewczynę, uzbroić, sprawić, żeby po pierwszym symptomie wyczuła, że w tym związku doświadczy przemocy, i natychmiast się z niego wycofała. Zerwanie z takim chłopcem jest konieczne. Takiego związku nie da się naprawić.

Pozostaje jeszcze ostatnia kwestia: czy chłopcy doświadczają w związkach przemocy? Oczywiście! Jak pokazały badania Małgorzaty Niesiobędzkiej („Postawy wobec przemocy w bliskich związkach młodzieżowych”, Uniwersytet w Białymstoku), mają pod tym względem jeszcze gorzej niż dziewczęta, bo młodzież uważa, że skoro chłopca dotknęła przemoc, to na pewno na to zasłużył, inaczej przecież dziewczyna nigdy by tak nie zrobiła. Chronienie chłopców przed przemocą w związku pozostaje więc równie ważną kwestią.

Często do tego, że dziewczyna trwa w destrukcyjnym związku, przyczyniają się sami rodzice. Okoliczności sprzyjające to:
Nadmierna akceptacja chłopca, zachwyt – daje mu poczucie władzy, a dla dziewczyny jest sygnałem, że rodzice popierają działania chłopca.
Pozbawiony miłości model związku rodziców, czyli wzorce zakodowane procesie wychowawczym. Niech dziecko widzi miłość w domu – to najlepiej zabezpieczy je przed agresorami.
Dystans wobec dziecka, oschłość, brak bliskości. Wtedy ono za słowa „kocham cię” zniesie wiele upokorzeń.

Bezmyślne uwagi, że ofiara przemocy pewnie na nią zasłużyła, że tak mają tylko słabe osobowości. W dziecku rodzi się wstyd i poczucie winy, nigdy nie przyzna się, przez co przechodzi.
Brak pochwał, stymulacji do sukcesu, mało wspólnie spędzanego czasu. Tak tworzy się dobry grunt dla przemocy.

W okresie dojrzewania uczymy się postaw życiowych i bierność w związku młodzieżowym może zaowocować przyszłym syndromem wyuczonej bezradności (termin Martina Seligmana). Rozwija się on na bazie życiowych doświadczeń i manifestuje biernym trwaniem w warunkach zagrażających zdrowiu lub życiu oraz utrwalonym przekonaniem, że bez względu na podjęte działania nie ma się wpływu na sytuację życiową.

Zagrożenie przemocą seksualną:

Jak wynika z badań Suanne Agetorn z Behavior Research Institute w Boulder w Kolorado:
56% dziewcząt zostało wykorzystanych seksualnie przez osobę, z którą się z własnej woli umówiły na randkę.
11% zostało zgwałconych przez własnego chłopaka.
78% nie powiedziało nigdy nikomu o gwałcie.
Czy twoja córka jest ofiarą przemocy?

Tak, jeśli obserwujesz następujące symptomy:
Jest smutna, często płacze, szczególnie po rozmowach ze swoim chłopcem.
Nie chce z tobą rozmawiać na temat chłopca, oskarża rodziców o stronniczość, uprzedzenia, złe nastawienie.
Jeśli się z nim umówi, nie ma takiej siły, która sprawi, żeby zmieniła termin lub odwołała spotkanie.
Pozrywała lub ograniczyła kontakty ze starymi znajomymi, jej jedynym środowiskiem jest jej chłopak lub jego znajomi.
Zanim o czymkolwiek zdecyduje, zawsze musi porozumieć się ze swoim chłopcem.
Zmieniła się – ubiera się, czesze, maluje, tak jak on lubi.
Ciężko jej skupić się na lekcjach albo zwyczajnie jest z chłopcem tak długo, że nie ma czasu wywiązać się ze szkolnych obowiązków.

Nastolatko, sprawdź się!

Pomyśl o swoim chłopcu i odpowiedz na pytania: Czy twój chłopak…
źle się wypowiada na temat twoich bliskich, krytykuje ich, nie lubi?
uważa, że twoi znajomi są nic niewarci, interesowni, mało inteligentni?
powiedział ci chociaż raz, że masz defekty fizyczne (małe piersi, brzydką cerę), ale jemu to nie przeszkadza?
o twoich poprzednich sympatiach wyraża się ze skrajną pogardą?
mówi ci lub sugeruje, że jesteś głupia?
często się obraża, musisz go przepraszać, tłumaczyć się, wykazywać skruchę i obiecywać poprawę?
jest zły, gdy nie postępujesz tak, jak on ci radził?
zniszczył lub skrytykował coś, co należało do ciebie i co bardzo lubiłaś?
uważa, że czas, którego nie spędzacie razem, jest zmarnowany?
wypytuje cię dokładnie, co robisz, z kim i gdzie, a potem to sprawdza?

Jeśli na przynajmniej dwa pytania odpowiedziałaś „tak”, to znaczy, że coś między wami jest nie tak. Chłopiec, który cię kocha, nie powinien nigdy tak się zachować. Przemyśl to, a jeśli nie masz z kim porozmawiać, skorzystaj z anonimowej niebieskiej linii. Jest to centrum pomocy ofiarom przemocy. Chłopak się nie zmieni. Przestań na to liczyć, to ty odpowiadasz za to, jak on ciebie traktuje.

Fragmenty listów pochodzą z prywatnej korespondencji autorki

Warto przeczytać:

Susan Forward, Donna Frazier, Gdy twój partner łże jak pies, Santorski & Co 2005

Hare Roberdd, Psychopaci są wśród nas, Znak 2006
Nastolatki, które słyszą od swoich chłopców, że mają słabe nogi, ohydną cerę, beznadziejne piersi, skrzekliwy głos, brzydko pachną, źle się całują, są drętwe, są ofiarami przemocy psychicznej
Niech dziecko widzi miłość w domu – to najlepiej zabezpieczy je przed przemocą



http://partnerstwo.onet.pl/1558085,3500,1,artykul.html
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra09.01.2025 20:05:44
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » CIEKAWE ARTYKULY » PRZEMOC W NASTOLETNICH ZWIĄZKACH

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków