Grupa: Administrator
Lokalizacja: Admin
Posty: 1591 #287552 Od: 2009-6-1
Ilość edycji wpisu: 1 | CZY DOZNAJESZ PRZEMOCY W RODZINIE? CZY ZDARZA SIĘ, ŻE KTOŚ BLISKI:
- popycha Cię, policzkuje, uderza, szarpie? - traktuje Cię w sposób, który Cię rani? - obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami? - zmusza Cię do robienia rzeczy, które są poniżające? - nie pozwala Ci widywać się z przyjaciółmi i rodziną? - grozi, że Cię zabije lub zrobi Ci krzywdę? - zabiera Ci pieniądze, każe o nie prosić? - niszczy Twoją własność?
Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy w rodzinie. Zastanów się, czy czujesz się bezpieczna w swoim domu. Spróbuj porozmawiać z kimś zaufanym o tym, co dzieje się w Twoim związku.
1. Przede wszystkim powiedz NIE. Nie jesteś bezradna. Przemoc w domu nie jest czymś normalnym. Nie bądź bierna - bierność prowadzi do nasilenia przemocy. 2. Pamiętaj, że prawo jest po Twojej stronie. Sąd, Sąd Rodzinny, Policja i ośrodki pomocy społecznej mają obowiązek Ci pomóc lub wskazać instytucję właściwą do udzielenia pomocy. 3. Skontaktuj się z instytucją lub organizacją udzielającą pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. 4. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - w chwili ataku zejdź z oczu sprawcy i znajdź bezpieczne miejsce, takie jak dom sąsiada, koleżanki lub osób bliskich albo schronisko dla ofiar przemocy, gdzie spokojnie zastanowisz się, co robić dalej. 5. Nie ukrywaj przemocy przed rodziną, sąsiadami i znajomymi - podczas procesu będą świadczyć na Twoją korzyść (jeśli trzeba - anonimowo). Zbieraj dowody. 6. Jeżeli zostałaś pobita lub zgwałcona, jak najszybciej idź do lekarza (np. pierwszego kontaktu), poproś o zaświadczenie o stanie zdrowia i obrażeniach jakich doznałaś. Zgłoś się na policję lub do Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. 7. Wezwij Policję albo poproś kogoś o jej wezwanie. Policjant podczas przeprowadzania interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie ma obowiązek: - udzielenia ofiarom przemocy niezbędnej pomocy, np. wezwania pogotowia lub zawiadomienia instytucji udzielających pomoc ofiarom przemocy, - sporządzenia z incydentu przemocy pisemnej rejestracji zdarzenia - dokumentacji wg procedur ,,Niebieskiej Karty'' (Karta A i Karta B), - przekazania ofierze przemocy Karty B zawierającej informacje nt. Twoich praw, adresy i tel. lokalnych placówek i instytucji, w których można uzyskać pomoc, - zatrzymania sprawcy przemocy na czas 48 godzin, jeśli jego zachowanie zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu, - doprowadzenia nietrzeźwego sprawcy do Izby Wytrzeźwień. 8. Sąd umarzając warunkowo postępowanie karne wobec sprawcy przestępstwa popełnionego z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec członka rodziny albo zawieszając wykonanie kary za takie przestępstwo, może zakazać zbliżania się skazanego do pokrzywdzonego w określonych okolicznościach. 9. Jeżeli zachodzą przesłanki dla zastosowania tymczasowego aresztowania oskarżonego o ww. przestępstwo, sąd może zamiast tymczasowego aresztowania zastosować dozór Policji, pod warunkiem, że oskarżony opuści lokal zajmowany wspólnie z pokrzywdzonym, w wyznaczonym przez sąd terminie, i określi miejsce pobytu.
PAMIĘTAJ! Przemoc nie musi mieć formy działania. Przemocą jest także zaniedbywanie i niezaspokajanie podstawowych potrzeb członka rodziny, w szczególności dziecka, które prowadzi do cierpienia.
NIEBIESKA LINIA - TELEFONY połączenie bezpłatne: codziennie w godz. 10.00-22.00 tel. 0-800-12-00-02 płatny pierwszy impuls: 0-801-120-002 połączenie płatne (wg stawek danego operatora) 0-22-666-00-60 pon.-sob. 10.00-22.00, niedz. i święta 10.00-16.00 _________________ A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto, z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto. |