NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRZEMOC W RODZINIE » W ZWIĄZKU JAK NA RINGU

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

W związku jak na ringu

  
Admin
24.07.2009 13:09:54
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1591 #295700
Od: 2009-6-1
Choć większość z nas twierdzi, że w związku ceni sobie najbardziej partnerstwo i równouprawnienie, w praktyce coraz częściej decydujemy się na walkę a nie dialog.

- Od pewnego czasu odczuwam niewymowną satysfakcję wytykając swojej partnerce jej nieporadność i nieudolność. Robię wszystko, aby mieć nad nią przewagę, nawet jeśli ma mnie to kosztować więcej wysiłku i poświecenia. Ona nie pozostaje obojętna na moje zachowanie. Nasz związek przypomina bokserski ring - pisze Robert z Wrocławia.

Rywalizujesz, więc jesteś
Coraz bardziej powszechnym modelem partnerstwa jest związek rywalizacyjny. Rosnącą popularność tego modelu relacji odnotowano w Polsce po okresie transformacji ustrojowej.

Jest to zaburzenie partnerskie, które polega na tym, że w związku występuje rywalizacja na takich płaszczyznach wspólnego życia jak seks czy też wychowywanie dzieci. Partnerzy zazdroszczą sobie sukcesów zawodowych, hobby czy przyjaciół. Z drugiej strony napięcia mogą powstawać w temacie wyjazdu na wspólne wakacje, czy kupna nowego samochodu. Ustąpienie partnerowi uważane jest za osobistą porażkę i robi się wszystko, żeby postawić na swoim.

Walka o dominację jest nieodłącznie wpisana w strukturę współczesnej gospodarki, polityki i ekonomii. Rywalizacja nie omija także związków międzyludzkich, coraz częściej także tych intymnych. Tendencje rywalizacyjne objawiają się poprzez wysoką potrzebę osiągnięć, agresywność, gwałtowność, chroniczny brak czasu, niecierpliwość i pośpiech, któremu towarzyszy zwykle wrogość wobec tych, którzy stają na przeszkodzie.

Do typowych form zachowań partnerów należą walka i dominacja. Partnerzy narzucają swoje potrzeby.

Sypialnia jak pole walki

Rywalizacja nie omija także sfery seksu. Mimo, że partnerzy nie odczuwają psychosomatycznych zaburzeń sprawności seksualnej, ich życie erotyczne często jest dalekie od ideału. Życie w ciągłym napięciu i permanentna walka nie sprzyja budowaniu bliskości i bezpieczeństwa.

Według Krzysztofa Nowosielskiego z Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach walka o dominację objawia się poprzez nastroje pozytywne na niepowodzenia partnera, agresję werbalną lub też jawną, czy też poprzez walkę o prestiż. Dla partnerów o tendencjach rywalizacyjnych charakterystyczna jest postawa górowania, która przejawia się w narzucaniu drugiej osobie własnej wizji związku.

Walka o dominację, czasem przydatna w życiu zawodowym, kompletnie nie sprawdza się w partnerstwie. Rywalizacja to cichy zabójca bliskości, dlatego nie warto przenosić do związku emocji charakterystycznych dla zawodów sportowych, a nadmiar energii przeznaczyć na pielęgnowanie wzajemnych relacji.

źródło informacji: INTERIA.PL
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra20.07.2024 23:44:21
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRZEMOC W RODZINIE » W ZWIĄZKU JAK NA RINGU

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków