NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRZEMOC W RODZINIE » CZYM JEST PRZEMOC?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Czym jest przemoc?

  
Admin
24.07.2009 21:02:34
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1591 #295898
Od: 2009-6-1
O przemocy mówimy wtedy, kiedy ktoś bez naszej zgody, bez naszego przyzwolenia wywiera wpływ na nasze myślenie, fizyczność czy sposób zachowania.

Wpływ ten można wywierać za pomocą siły fizycznej – wówczas ewidentnie potrafimy sklasyfikować dane zachowanie jako przemoc.

Czasem jednak przemoc może przybrać formę przemocy psychicznej – inwektyw, gróźb, poniżania, upokarzania w obecności innych osób. Powolne, stopniowe obniżanie naszej samooceny, poczucia wartości, godności. Wtedy nierzadko jest nam bardzo trudno zauważyć, że jesteśmy ofiarą przemocy, szukamy błędu w sobie, często usprawiedliwiając działanie oprawcy : „No tak, przecież to zrozumiałe, że jest zły. Nie dość dobrze wykonuję swoje obowiązki…” Zwłaszcza, że metody osób stosujących przemoc bywają nieraz bardzo wyrafinowane w swym okrucieństwie, odznaczając się przerażającą wprost pomysłowością.

Oblicza przemocy

Przemoc obecna jest w naszej rzeczywistości nieustannie, np. w szkole, domu, mediach. W szczególnych sytuacjach przemoc wobec obywatela może zastosować państwo i jego organy, czasem przemoc w ramach tzw. obrony koniecznej może zastosować jeden człowiek wobec drugiego człowieka. Znany jest też termin przemocy parlamentarnej – kiedy to dochodzi do pełnych agresji kłótni między przedstawicielami władzy ustawodawczej. Stosunkowo nowa forma przemocy pojawiła się wraz z rozwojem Internetu i zyskała miano cyberprzemocy. Przejawia się ona w wulgarnych, obraźliwych e-mailach, groźbach przesyłanych drogą internetową. Jej formą jest publikowanie i przesyłanie kolejnym użytkownikom ośmieszających, poniżających zdjęć, informacji, filmów. Do tej kategorii należy opisywany przez media przypadek kobiety, której były partner, po zerwaniu zamieścił w sieci krótkie filmy zawierające akty seksualne z udziałem ich dwojga. Przemocą nazwiemy obraźliwe wpisy na forach, blogach, wojny internetowe, podszywanie się pod inną osobę.

Gdy sprawcą jest najbliższy, czyli przemoc domowa

Specyficzną odmianą przemocy jest przemoc domowa. Tutaj bowiem sprawcami są nasi najbliżsi: ojciec, mąż, dziadek, żona. Osoby, które powinny nas wspierać, dawać poczucie bezpieczeństwa. Dom, który powinien być miejscem, gdzie odpoczywamy, realizujemy swoje pasje, rozwijamy się, daje nam siłę do stawiania czoła problemom, staje się powoli piekłem. Do najczęstszych przejawów przemocy domowej należą:

strzałka ubliżanie, drwiny, wyzwiska, grożenie, oskarżanie;
strzałka naciski w postaci ciągłego dąsania się, obrażania, straszenia: odebraniem dzieci, środków na utrzymanie;
strzałka tworzenie utrudnień w codziennych domowych obowiązkach : np. zabieranie samochodu, telefonu, komputera;
strzałka okazywanie braku szacunku: np. upokarzaniem w obecności innych osób, podważanie autorytetu, ostentacyjne nieodpowiadanie na pytania danej osoby;
strzałka kłamstwa, zdradzanie, niedotrzymywanie obietnic, okazywanie nieuzasadnionej zazdrości, szantaż;
strzałka izolowanie od rodziny, przyjaciół, znajomych, nierzadko zabranianie pracy;
strzałka śledzenie, sprawdzanie, podsłuchiwanie rozmów, czytanie listów, pamiętnika, SMSów;
strzałka niszczenie przedmiotów należących do ofiary;
strzałka bicie, potrząsanie, szturchanie, popychanie;
strzałka zmuszanie do czynności seksualnych, gwałcenie, wyśmiewanie związane z seksem.

Cechą przemocy domowej jest jej intencjonalność. Jest to zamierzone działanie sprawcy, którego celem jest podporządkowanie sobie członka rodziny oraz jego kontrolowanie. Relacja sprawca – ofiara jest nierównoważna. Sprawca jest silniejszy, dominujący, ofiara zaś słabsza i uległa. Przewaga sił może oznacza nie tylko przewagę fizyczną, lecz także emocjonalną, duchową, materialną, społeczną. Sprawca, wykorzystując swoją przewagę, narusza dobra osobiste ofiary: nietykalność, godność. Przemoc domowa powoduje ból i cierpienie, obniżając tym samym zdolność ofiary do samoobrony.

Bite dzieci biją, czyli skutki przemocy

Skutki przemocy są poważne i przerażające: uszkodzenia ciała, rany psychiczne, agresja, lęk, problemy emocjonalne, śmierć (najczęściej samobójstwo), a także pewne przekazywanie przemocy dalej na zasadzie „bite dzieci biją...”. Doznawanie przemocy nieodwracalnie uszkadza te obszary w mózgu, które związane są z naszymi procesami emocjonalnymi. Psychologowie zwracają także uwagę na fakt, że osoby które były ofiarami przemocy są bardziej narażone na ryzyko wszelkich uzależnień.

Dlatego tak ważne jest rozmawianie o przemocy, promowanie miejsc i instytucji, w których można szukać pomocy, tworzenie grup samopomocy, uświadamianie, że jest to ogromny problem społeczny.


Źródło: www.repka.pl
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra20.07.2024 23:39:51
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRZEMOC W RODZINIE » CZYM JEST PRZEMOC?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków