NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRZEMOC W RODZINIE » MĘŻCZYZNA OFIARĄ DOMOWEGO TERRORU

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Mężczyzna ofiarą domowego terroru

  
Admin
03.08.2009 13:50:44
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1591 #299085
Od: 2009-6-1
Ofiarą domowej przemocy padło w zeszłym roku aż 10 tys. mężczyzn – takie są oficjalne dane policji, choć eksperci nie mają wątpliwości, że to nie są pełne statystyki. O biciu partnerów otwarcie mówią same kobiety: w najnowszym badaniu CBOS-u przyznała się do tego co dziesiąta Polka.

Muzińska zna mnóstwo sytuacji, gdy mężczyźni padli ofiarą przemocy z rąk kobiety. Dlatego bardzo denerwuje ją, gdy takie historie są traktowane z przymrużeniem oka.
Niestety w naszym społeczeństwie wciąż silny jest stereotyp, że chłop, który da się bić babie, jest po prostu śmieszny. Efekt jest taki, że panowie, nad którym znęcają się żony, nie mają gdzie szukać pomocy” - dodaje terapeutka.
I tłumaczy: kiedy kobieta jest bita, może o tym opowiedzieć mamie albo zwierzyć się przyjaciółkom.
Mężczyzna tego nie zrobi, bo wie, że jedyną reakcją będzie zapewne śmiech. To zaś tylko potęguje jego poczucie, że jest nieudacznikiem.
”A poza tym często rodzina nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, że syna czy brata bije kobieta” - dodaje Elżbieta Muzińska.

Nic dziwnego, skoro problem z tym mają nawet specjaliści, do których zgłaszają się mężczyźni.
”Widzę, jak silnie zakodowane jest stereotypowe myślenie, że to kobiety są zawsze ofiarami.
Bo choć mam sześciu pacjentów, nad którym żony ewidentnie się znęcają psychicznie, zawsze w pierwszym momencie jestem zdziwiona, że oto widzę zupełnie bezradnego faceta” - opowiada Katarzyna Przyborowska, wiceprezes stowarzyszenia OPTA pomagającego ofiarom przemocy.

Co gorsza, bardzo podobnie reagują policjanci. ”Pan się tak daje? Kobiecie?” - powątpiewają, przyjmując zgłoszenie o problemach w domu. Na dodatek funkcjonariusze o wiele chętniej wierzą kobiecie niż jej pobitemu partnerowi. A że to on ma widoczne obrażenia? Widocznie żona działała w samoobronie - zakładają.

Zresztą najczęściej mężczyźni w ogóle nie wzywają policji. Z jednego prostego powodu: wstydzą przyznać się do tego, że zostali pobici przez słabą kobietę. Męczą się więc w samotności i dopiero, gdy sytuacja zaczyna ich przerastać, szukają pomocy w specjalistycznych ośrodkach. Tak właśnie zrobił Jacek R., bogaty biznesmen z Małopolski. Jego żona nadużywała alkoholu, a kiedy próbował jej chować butelki, wpadała w prawdziwą furię. Biła go i wyzywała. Wiedziała, że bardzo zależy mu na dobrej opinii w mieście, więc groziła, że jeśli nie da jej alkoholu, wyjdzie boso w piżamie na dwór i narobi mu wstydu. Koszmar trwał kilka lat, ale w końcu Jacek R. namówił agresywną małżonkę na wspólną terapię.

Często jednak mężczyźni nie mają nawet pojęcia, że w ich związku dzieje się źle. ”Moja partnerka mnie regularnie bije w twarz. Co z tym zrobić? Czy to przemoc?” - pisał na jednym z forów internauta Jacek. Szybko się dowiedział, że nie jest jedynym Polakiem, który ma taki problem. Jak wynika z badania Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, do policzkowania partnerów przyznaje się aż 6 proc. kobiet. Równie popularne jest popychanie i szarpanie. Jak wynika z danych policji, w ciągu ostatnich 10 lat liczba przypadków przemocy wobec mężczyzn wzrosła niemal trzykrotnie – z 4 do 10 tys. rocznie.

Klara Klinger

Źródło: Dziennik.pl
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra21.07.2024 00:50:23
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRZEMOC W RODZINIE » MĘŻCZYZNA OFIARĄ DOMOWEGO TERRORU

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków