NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRZEMOC W SZKOLE I PRACY » FALA PRZEMOCY W PRACY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Fala przemocy w pracy

  
Admin
27.07.2009 22:43:35
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1591 #296883
Od: 2009-6-1
Fala przemocy w pracy

Gwałtowne napady złości i groźby ze strony współpracowników czy szefów są coraz częściej wymienianymi przez pracowników firm obawami, z jakimi przychodzą do pracy.

Według badań przeprowadzonych w jednym z krajów Europy zachodniej na grupie 5 tys. pracowników trzecia część respondentów umieściła na liście obaw, z jakimi przychodzą do pracy, właśnie przemoc. Wprawdzie nie znalazło się to na pierwszym miejscu, ale po raz pierwszy pojawiło się w pierwszej piątce pracowniczych trosk.

Tradycyjnie stres stanowi największy problem związanym ze zdrowiem i bezpieczeństwem, z jakim borykają się pracownicy. Bóle w kręgosłupie też należą do ważnych, lecz zatrważający jest znaczny wzrost obaw o bycie przedmiotem czyjejś agresji.

Wprawdzie indywidualne akty przemocy w miejscu pracy zdarzają się rzadko, to jednak mają miejsce. Gwałtem i przemocą - jak wszystkimi negatywnymi zachowaniami - należy i można kierować, kontrolować i redukować.

Według naukowców wściekłość może być normalną reakcją na bodźce pochodzące ze środowiska, przeróżne frustracje, jakich doznajemy na co dzień czy też być oznaką poważnych chorób. Ataki złości mogą być te ż symptomem poważnej depresji. Dr Maurizio Fava z Harvardu twierdzi, że aż 40 proc. pacjentów cierpiących na depresję przeżywa ataki złości. Jeszcze inni doświadczają ataków wściekłości po urazach mózgu. Impulsywne agresywne zachowania są również ściśle związane z neuroprzekaźnikiem zwanym serotoniną.

Naukowcy odkryli, że niektórzy agresywni pacjenci mają znacznie niższy niż inni ludzie poziom serotoniny w mózgu. Dlatego leki, takie jak prozac czy zoloft, które podnoszą poziom serotoniny, są przydatne w leczeniu agresywnych przestępców i pacjentów ze skłonnościami do nie kontrolowanych napadów furii.

Powstaje zatem pytanie, czy - skoro wściekłość jest zaprogramowana w mózgu (a zwłaszcza korze przedczołowej, odpowiedzialnej za integrację i powstrzymywanie impulsów emocjonalnych powstających w głębszych ośrodkach mózgu) - jesteśmy w stanie ją kontrolować? Jeśli jednak większość z nas ma nienaruszoną korę przedczołową tym samym nie jesteśmy zdani na łaskę impulsu. Jedynie ludzie z uszkodzeniami mózgu, którym brakuje połączeń nerwowych pozwalających kontrolować impulsy emocjonalne, mogą mieć z tym problemy.

Jak jednak reagować na problem przemocy w miejscu pracy? Na początek chyba zacząć o tym mówić i nie zaprzeczać istnieniu problemu. Informować tych, którzy z racji pełnionych funkcji są za porzadek w miejscu pracy odpowiedzialni. Może to w porę zapobiec - zdawałoby się - nieuniknionej tragedii.

źródło informacji: INTERIA.PL
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra09.01.2025 19:17:51
poziom 5

oczka
  
niezdecydowana
15.07.2013 10:57:18
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 26 #1538137
Od: 2013-7-15
Pracodawcy niestety wykorzystują kiepską sytuację na rynku pracy. Wydaje im się, że pracownik to tyle co niewolnik

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRZEMOC W SZKOLE I PRACY » FALA PRZEMOCY W PRACY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków