NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » BPD- POGRANICZNE ZABURZENIE OSOBOWOŚCI. » DIETA WSPOMAGAJĄCA LECZENIE BPD

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Dieta wspomagająca Leczenie BPD

  
Admin
23.07.2009 13:43:49
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #295005
Od: 2009-6-1
Ważna informacja NIE WOLNO LECZYĆ ŚIĘ NA WŁASNĄ RĘKĘ!!!
JAKĄKOLWIEK ZMIANĘ DIETY NALEŻY SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM

Poniżej przedstawię wskazówki dotyczące wskazanej diety osoby chorej na BPD :

Naturalną pomocą działającą delikatnie przeciw depresyjnie i stabilizująco na nastrój jest Omega-3; pomaga szczególnie osobom, których dieta była przez wiele lat uboga w kwasy Omega-3 (czyli większości z nas); występuje w rybach morskich, siemiu lnianym, zielonych liściastych warzywach, orzechach włoskich i brazylijskich, oleju rzepakowym i sojowym. Omega-3, w postaci suplementu (oleju rybiego w kapsułkach), w polskich aptekach jest reklamowana jako środek pozytywnie działający na serce i krwiobieg, jednak jest też składnikiem potrzebnym mózgowi do efektywnego funkcjonowania; brak Omegi-3 wzmaga depresje i huśtawki nastroju. Pierwsze subtelne efekty pojawiają się dopiero po 3 tygodniach brania Omega-3 i z czasem wzrastają; Omega-3 nie działa doraźnie, wiele pozytywnych skutków nie zanika od razu po zaprzestaniu jej brania.

Na obniżony nastrój trochę pomaga wyciąg z dziurawca (Hypericum perforatum). W aptekach można zakupić jedyny "lek" przeciw depresyjny bez recepty o nazwie Deprim, który jest właśnie na bazie tego zioła. Efekty są ledwo zauważalne. Wyciąg z dziurawca działa podobnie do leków SSRI, ale subtelnie i krótkotrwało (SSRI działają przez kilka tygodni, znacznie intensywniej i mniej selektywnie).

lepiej, od wyciągu z dziurawca, szczególnie na osoby z BPD, działa zielona herbata, która zawiera L-Theanine; L-Theanina poprawia koncentracje, uspokaja (bez "przymulania"; bez usypiania), a co najważniejsze w przypadku BPD: działa na neuroprzekaźnik GABA – podobnie do najbardziej efektywnego leku na BPD (Lamotryginy, o której będzie mowa niżej) stabilizując nastrój i działając delikatnie p/depresyjnie. Warto więc pić zieloną herbatę, szczególnie mając BPD.
Wypada też ograniczyć (niekoniecznie do zera) spożycie kofeiny: jeden z mechanizmów działania kofeiny to działanie odwrotne do L-Theaniny. Kofeina przy okazji wypłukuje z organizmu magnez.


Warto się wesprzeć magnezem; stres, którym są przepełnione osoby z BPD, nie pomaga utrzymać magnezu w organizmie, który jest potrzebny m.in. po to aby... radzić sobie ze stresem. Dlatego osoby z BPD powinny brać dawkę większą niż zalecana dla ludzi żyjących bez stresu (300mg/d). Niedobór magnezu ma wiele konsekwencji (m.in. drażliwość, anoreksja, zmęczenie, drżenie mięśni, słaba pamięć, apatia). Niektóre popularne suplementy z magnezem (szczególnie tlenek magnezu) mają przyswajalność bliską zeru, więcej o magnezie. Wg tego źródła (j.ang.) niedobór magnezu może mieć duży wpływ na depresje, a najlepiej przyswajalny jest cytrynian magnezu.

Huśtawki nastroju i niepokój może pogłębiać niedobór aminokwasu o nazwie Tauryna (ang. L-Taurine): problem ten występuje najczęściej w przypadku wegetariańskiej diety (mięso i ryby są dla nas największym źródłem Tauryny). Będąc na diecie z małą ilością mięsa warto się wspomóc suplementami z Tauryną: w aptekach np. Vigor Energy (o suplementy z Tauryną łatwiej jednak w sklepie z odżywkami dla sportowców).

Pomocne bywają też inne suplementy poprawiające efektywność pracy umysłowej na poprawę pamięci, która u osób z BPD jest słaba.


Należy unikać spożywania dużej ilości cukrów – jakkolwiek zjedzenie np. czekolady chwilowo poprawia nastrój, jest to bumerang który powraca i uderza: organizm reaguje na cukier wypuszczeniem insuliny, a ta pomaga transportować L-Tryptofan (prekursor 5-HT): 5-HT działa przeciwdepresyjnie (stąd lepszy nastrój), niestety po jakimś czasie poziom cukru znacznie maleje – w ten sposób prowokuje się brak stabilności poziomu 5-HT i huśtawki nastroju. Dieta uboga w cukry skutkuje większą energią, mniejszym poirytowaniem i mniejszą depresją.

Oczywiście wszystkie te sposoby i naturalne suplementy to nie sposób na uzdrowienie BPD, lecz sposób na wsparcie osoby z BPD. Użyte wszystkie razem mogą jednak być istotnym czynnikiem poprawiającym sytuację psychiczną osoby z BPD.
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra09.12.2023 10:11:16
poziom 5

oczka
  
balerina89
30.08.2021 18:50:40
Grupa: Użytkownik

Posty: 25 #7856422
Od: 2018-6-5
A propos diet, to jak chcecie możecie zapoznać się z ciekawym blogiem https://arturtopolski.pl na którym możecie właśnie znaleźć wiele przydatnych porad, które z pewnością wykorzystacie. Dowiecie się tam o poszczególnych produktach żywieniowych, ale też i o treningach.
  
szarlottka
01.04.2022 09:58:04
Grupa: Użytkownik

Posty: 14 #7942532
Od: 2022-4-1
Nie ma czegos takiego jak dieta cud język Dziewczyny mają rację, że tylko deficyt pomaga w schudnięciu a nie kawa, tabletki itd... Ja zamawiam dietę pudełkową z https://primate.diet/malpie-miasta/plock jestem w deficycie i waga leci w dół. Jem bardzo smacznie i w sumie nawet nie odczuwam, że jestem na diecie.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » BPD- POGRANICZNE ZABURZENIE OSOBOWOŚCI. » DIETA WSPOMAGAJĄCA LECZENIE BPD

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków