NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » BPD- POGRANICZNE ZABURZENIE OSOBOWOŚCI. » CO TO JEST BPD ?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Co to jest BPD ?

  
Admin
23.07.2009 13:46:42
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #295008
Od: 2009-6-1
Borderline Personality Disorder (BPD)-
Czyli... Emocjonalnie Niestabilne Zaburzenie Osobowości "Zagubienie w lustrzanym odbiciu"-
to przede wszystkim nadmierne, niestabilne emocje, a także niestabilność myśli (popadanie w ekstrema, huśtawki nastroju i niestabilny, tj. chaotycznie zmienny, stosunek do innych ludzi, siebie i wszystkiego wokół). Powodem BPD jest zwykle poważne psychiczne/emocjonalne zaniedbanie dziecka lub traumatyczne wydarzenie w dzieciństwie – co pozostawia trwały wpływ na układ limbiczny, pamięć, emocje i postrzeganie własnego "ja". BPD wywołuje zmiany biologiczne w mózgu podobne do zespołu stresu pourazowego, które powodują iż człowiek jest nadwrażliwy, przesadnie nerwowy, nieufny, a czasem zbyt ufny. Osoby z BPD mają słabą pamięć, kontrolę emocji i kiepskie poczucie własnej tożsamości; są zwykle inteligentni, wrażliwi i mają duże możliwości empatii.
BPD mocno wpływa na osobowość człowieka, dezorganizuje życie i sprawia, że staje się ono pełne niepokoju, nadwrażliwości, roztargnienia, chaosu, skrajności, nadmiernych emocji, całkowitego braku emocji w innych chwilach, miłości i nienawiści, rozczarowań, panicznego strachu przed opuszczeniem, bliskimi relacjami i bliskością, działań impulsywnych, ryzykownych i prób bezskutecznej ucieczki od samego siebie oraz aktów samo-destrukcyjnych mających na celu powstrzymanie wewnętrznego, psychicznego bólu.


BPD cechuje: niestabilność emocjonalna (nadmierne emocje w jednych momentach i brak uczuć w innych; dłuższe utrzymywanie się wywołanych emocji); intensywność i niestabilność relacji z innymi ludźmi (częste przechodzenie pomiędzy ekstremami – idealizacji i dewaluacji, miłości i nienawiści); niestabilny i zaburzony obraz własnego "ja" (brak stabilnej wiedzy o tym kim się jest i co się chce, błędna samoocena); chroniczne uczucie pustki wewnętrznej i znudzenia; impulsywność i skłonność do ryzykownych zajęć; tendencja do działań samo-destrukcyjnych; chaotyczne huśtawki nastroju zmieniające się w cyklach godzinnych/dniowych, zmierzające ku smutkowi, przygnębieniu, niepokoju, złości; złość, agresja, skłonność do krytykowania, atakowania werbalnego i obwiniania innych; wyolbrzymione, paranoidalne podejrzenia; objawy dysocjacyjne Objawy dysocjacyjne:
"oderwanie się od rzeczywistości"
- mechanizm obronny psychiki
chroniący świadomość przed przykrymi
wspomnieniami i skojarzeniami; paniczny lęk przed porzuceniem przekładający się na strach przed bliskością.

BPD ma status jednego z 10 zaburzeń osobowości. "Zaburzenie osobowości" nie oznacza, że ktoś "nie jest sobą"; zaburzeniem osobowości nazywa się głęboko zakorzenione wzorce zachowania, które powodują cierpienie oraz wpływają destruktywnie na relacje z innymi. BPD jest podobne do zespołu stresu pourazowego i depresji dwubiegunowej z częstymi huśtawki nastroju (rapid-cycling). BPD jest często specyficznym zespołem stresu pourazowego, w którym stres doświadczony był w dzieciństwie; dotyka ok. 2-3% populacji (w tym 75% osób to kobiety – wykorzystywanie seksualne bywa powodem BPD); ok. 75% doprowadza do decyzji o przedwczesnym zakończeniu własnego życia.
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra26.11.2022 16:58:57
poziom 5

oczka
  
eliza009
03.03.2010 11:36:16
Grupa: Użytkownik

Posty: 18 #478719
Od: 2010-2-22
Dlaczego nikt na tym forum nie pisze?Szkoda,bo nie ma z kim sie podzielicsmutny
Ja wlasnie taka jestem.Po przeczytaniu tego stracilam nadzieje,ze kiedy kolwiek sie zmienie...
Dlaczego ja akurat musze byc w tych kilku %?
Czy to,ze w dzieciństwie mialam zapalenie opon mozgowo-rdzeniowych ma wplyw na moje zachowanie dzis?Osobiscie mysle,ze tak.Lekarze kazali moim rodzicom podawac leki uspakajajace,ale oni odmowili,bo mama stwierdzila,ze w pozniejszych latach bede psychiczna.Dzis raczej nie jestem,ale robie rzeczy karygodne,ale chyba ludzkie eh
  
Admin
03.03.2010 12:19:04
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #478736
Od: 2009-6-1
Widzisz wielu się nie potrafi nawet przyznać, że jest coś nie tak a Ty potrafisz i do dużo, tylko teraz trzeba cos zacząć robić z tym co wiesz o sobie.

A co do pisania na forum,
ogólnie ja otworzyłam to forum po to aby zbierac wazne informacje w jednym miejscu nie nastawiając sie tu na pisanie a tym bardziej na rozwuj tego forum jako dyskusyjne.
Ja osobiście nia mam czasu aby byc tu i odpisywac na kazdy post.
Forum jest otwarte i kazdy moze sie tu zalogowac i pisac, tego akurat nikomu nie bronię.
Tylko ludzie tez nie chca widzac małą ilośc użytkowników.
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » BPD- POGRANICZNE ZABURZENIE OSOBOWOŚCI. » CO TO JEST BPD ?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków