Grupa: Administrator
Lokalizacja: Admin
Posty: 1591 #747093 Od: 2009-6-1
| Dopasowanie metod wychowawczych do osobowości dziecka zapobiega depresji i niepokojom w wieku szkolnym - dowiedli naukowcy z University of Washington. Trwające trzy lata badania pokazały, że takie same metody wychowawcze nie pasują do każdego dziecka i nie w każdym przypadku będą jednakowo wydajne. Według naukowców rodzicielstwo to przede wszystkim wspieranie dziecka i kierowanie się wskazówkami, które wysyła do rodziców.
Kiff Lengua oraz Nicole Bush, współautorzy badań z University of California, śledzili interakcje 214 dzieci (w wieku około 9 lat) i ich matek podczas przeprowadzanych co roku w ich domach wywiadów. Zwracali uwagę na podejmowanie tematów neutralnych, dotyczących np. podsumowania dnia czy obowiązków domowników, i notowali zachowania rodziców. Badacze obserwowali również lęki i symptomy depresji u dzieci. Szczególną uwagę zwracali na stopień kontroli rodzicielskiej nad dziećmi, a także na umiejętność panowania przez dzieci nad swoimi emocjami i zachowaniami.
Okazało się, że dzieci, które mają problemy z kontrolowaniem emocji potrzebują więcej pomocy od swoich opiekunów i odwrotnie – te, które nie mają problemów z wyrażaniem emocji, powinny być mniej kontrolowane, w przeciwnym razie narażone są na lęki i depresje.
Wyniki badań zaprzeczają więc tezie, że dzieci w wieku szkolnym powinny uzyskać od rodziców jak najwięcej autonomii, by uczyć się zachowań społecznych czy podejmować decyzje na temat prac domowych i planu zajęć.
źródło: www.eurekalert.org
skopiowane: http://www.charaktery.eu/ _________________ A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto, z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto. |