NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DEPRESJA » METODY LECZENIA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Metody leczenia

  
Admin
23.07.2009 20:37:21
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #295223
Od: 2009-6-1
Psychoterapia

Psychoterapia to świadome, planowane i systematyczne oddziaływanie i wywieranie wpływu na psychikę pacjenta przez osobę udzielającą pomocy, posiadającą odpowiednie kwalifikacje fachowe. Osoba ta zwana jest psychoterapeutą.
Celem psychoterapii jest poprawa stanu psychofizycznego pacjenta
oraz jego funkcjonowania społecznego.

Psychoterapia odbywa się w ramach określonej relacji między pacjentem a psychoterapeutą. Psychoterapia może być główną lub uzupełniającą metodą postępowania. Może mieć charakter krótko- lub długoterminowy, może być prowadzona jako terapia indywidualna lub grupowa. Każdy rodzaj psychoterapii („szkoła”) nawiązuje do określonej teorii psychologicznej wyjaśniającej zachowania, genezę i istotę zaburzeń psychicznych oraz osobowości oraz systemu wartości.

Psychoterapia depresji w początkowym okresie leczenie ma zwykle działanie wspomagające leczenie farmakologiczne. W istocie polega na wspieraniu pacjenta, udzielaniu mu niezbędnych informacji i wyjaśnianiu, czym jest depresja. W miarę zmniejszania objawów poprawia się koncentracja, a wówczas znaczenie psychoterapii wzrasta i często jest ona niezbędna w dalszym procesie leczenia, a zwłaszcza w zapobieganiu nawrotom.

Metody i techniki psychoterapeutyczne mające zasadnicze znaczenie w leczeniu depresji wywodzą się z koncepcji poznawczo-behawioralnych. Koncepcje poznawcze wychodzą z założenia, że osoby chorujące na depresję jeszcze przed zachorowaniem ujawniają specyficzny sposób myślenia o sobie i otaczającym je świecie, który doprowadza do obniżonej oceny własnej osobowości, błędnej oceny swoich relacji z ludźmi oraz widzenia swojej przyszłości w „czarnych barwach”. Koncepcja behawioralna zakłada, że depresja jest wynikiem przewagi karania za różne rodzaje aktywności (nadmiernej krytyki) nad nagradzaniem (pochwałą). Osoby, u których wystąpiły objawy depresji nie odczuwają zadowolenia ze swoich osiągnięć, mają kłopoty z pozytywną oceną samego siebie oraz efektów swojego działania.
Inne definicje psychoterapii
Każde spotkanie psychiatry z chorym to psychoterapia.
Psychoterapia to zastosowanie wiedzy psychologicznej do leczenia różnych chorób.
Psychoterapia to metoda leczenia, wpływająca na stan i funkcjonowanie organizmu w sferze czynności psychicznych i somatycznych (ujęcie medyczne).
Psychoterapia to metoda wywierania wpływu, uruchamiająca proces uczenia się (ujęcie psychologiczne).
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra09.12.2022 19:27:41
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DEPRESJA » METODY LECZENIA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków