NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE CHOROBY » OTĘPIENIE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Otępienie

  
Admin
24.07.2009 11:03:43
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #295594
Od: 2009-6-1
Otępienie jest to choroba polegająca na postępującym spadku sprawności intelektualnej, z wyraźnymi zaburzeniami pamięci i brakiem samodzielności. Występuje u osób w wieku podeszłym.

Najważniejszymi objawami otępienia są:

problemy z pamięcią: początkowo chory zapomina o drobiazgach, np. gdzie położył jakiś przedmiot, ma trudności w przypomnieniu sobie nazwisk znajomych osób. Zaburzenia pamięci stopniowo narastają, chory zapomina ważne fakty ze swojego życia, myli się odnośnie adresu zamieszkania, własnej daty urodzenia, imion dzieci. Wraz z postępem choroby pacjent nie poznaje najbliższych osób, jest zupełnie zagubiony w otoczeniu. Niekiedy rozmawia z własnym odbiciem w lustrze – nie poznaje samego siebie.

spadek zdolności intelektualnych – chory ma narastające problemy z liczeniem, planowaniem, logicznym rozumowaniem. Nie jest w stanie poradzić sobie w pracy, obowiązki domowe sprawiają mu trudność. W końcowej fazie choroby pacjent nie nawiązuje logicznego kontaktu z otoczeniem.

problemy z rozpoznawaniem i nazywaniem przedmiotów – chory nie potrafi przypomnieć sobie nazw przedmiotów codziennego użytku (np. długopis, zegarek). Później zapomina do czego służą i może próbować używać ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

trudności w wykonywaniu złożonych czynności – osoba z otępieniem nie potrafi samodzielnie gotować, sprzątać – zapomina jak to się robi. W bardziej zaawansowanych stadiach chory nie umie się umyć, ubrać, wymaga stałej pomocy ze strony innych.

zaburzenia mowy – pacjent ma problemy z rozumieniem mowy i sam coraz gorzej posługuje się mową. Nie rozumie próśb i poleceń, sam zaczyna używać coraz mniejszego zasobu słów. Komunikuje się z otoczeniem za pomocą prostych wyrażeń („boli”, „jeść”, „tak”, „nie”). W zaawansowanych stadiach otępienia pacjent nie potrafi w ogóle posługiwać się mową i zupełnie nie rozumie wypowiedzi innych.


W miarę postępu choroby, w zawansowanym otępieniu u pacjenta mogą pojawić się jeszcze inne objawy:

omamy – najczęściej polegają na tym, że chory widzi osoby lub przedmioty, które naprawdę nie istnieją. Pacjent podnosi niewidoczne przedmioty z podłogi albo rozmawia z kimś, gdy jest sam w pustym pokoju. Omamy zwykle występują wieczorem i nocą.

urojenia – są nieprawdziwe przekonania, w które chory wierzy i których nie można mu wyperswadować. W otępieniu pacjent może być przekonany, że rodzina go chce otruć i odmawia przyjmowania leków i jedzenia. Niekiedy chory twierdzi, że jest okradany – a w rzeczywistości po prostu nie pamięta, gdzie schował pieniądze i ile ich było.

silne pobudzenie i agresja – może wynikać z występujących urojeń (chory czuje się zagrożony), może być wywołane omamami (chory widzi coś przerażającego) lub po prostu jest związane z zagubieniem i lękiem.


Rodzaje otępień.

Otępienie może być wywołane każdym czynnikiem uszkadzającym mózg (uraz głowy, alkohol, udar mózgu). Niekiedy trudno jest określić konkretną przyczynę – jak ma to miejsce w chorobie Alzheimera. Do najczęściej spotykanych zespołów otępiennych należą:

Choroba Alzheimera – wywołana obumieraniem komórek nerwowych w mózgu, co prowadzi do stopniowego, przewlekle postępującego otępienia. Początek choroby jest podstępny, niewyraźny, bez wyraźnych objawów neurologicznych (typu: paraliż ręki lub nogi). Przebieg choroby może być szybki lub wieloletni, choroba zwykle zaczyna się po 65 roku życia. Choroba Alzheimera jest najczęstszym typem otępienia.

Otępienie naczyniowe – wywołane jest miażdżycą naczyń krwionośnych w mózgu. Prowadzi to do powstawania niewielkich udarów mózgu – co jest bezpośrednią przyczyną otępienia. W odróżnieniu od choroby Alzheimera zwykle można uchwycić początek otępienia – po udarze mózgu nagle pojawiają się zaburzenia mowy, niekiedy paraliż ręki lub nogi. Otępienie naczyniowe ma skokowy przebieg – wywołany kolejnymi udarami mózgu.


Częstość występowania otępień w Polsce stale wzrasta – ma to związek z wydłużaniem się średniego czasu życia. Obecnie na chorobę Alzheimera cierpi w naszym kraju blisko 200 tysięcy osób, zaś otępieniem naczyniowym dotkniętych jest około 50 tysięcy pacjentów. Dlatego też szczególnej wagi nabiera edukacja społeczeństwa odnośnie wagi problemu, zapewnienie wsparcia dla rodzin pacjentów, organizacja fachowej pomocy dla osób z rozpoznanym otępieniem.
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra30.09.2023 04:06:46
poziom 5

oczka
  
Admin
24.07.2009 11:04:19
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #295596
Od: 2009-6-1
Otępienie jest chorobą stale postępującą. Oznacza to, leczenie należy rozpoczynać jak najwcześniej. Obecnie najskuteczniejszą metodą terapeutyczną w otępieniach jest podawanie leków, spowalniających przebieg choroby.1. Leki zwiększające stężenie acetylocholiny w mózgu.
Są stosowane w chorobie Alzheimera. Acetylocholina jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania pamięci. W chorobie Alzheimera obumierają komórki nerwowe, wytwarzające acetylocholinę. Regularne stosowanie leków zwiększających zawartość acetylocholiny w mózgu hamuje postęp choroby.


2. Leki poprawiające krążenie krwi w mózgu.
Są stosowane w otępieniu naczyniowym. Leki te mają działanie ochronne na komórki nerwowe mózgu, poprawiają ukrwienie i wpływają pozytywnie na pamięć chorego.3. Neuroleptyki.
Mogą być stosowane we wszystkich typach otępienia w przypadku:
- stanów silnego pobudzenia, lęku lub agresji.
- gdy poza otępieniem u chorej osoby stwierdza się urojenia (np. nieprawdziwe przekonanie, że rodzina kradnie pieniądze, podaje truciznę zamiast jedzenia)
- gdy chory ma omamy - widzi nieobecne osoby lub nieistniejące przedmioty – zbiera coś z podłogi, mówi do kogoś w pustym pokoju.

Neuroleptyki działają uspokajająco, nasennie, likwidują omamy i urojenia. Należy jednak pamiętać, że nie leczą one otępienia, mogą wręcz nasilać zaburzenia pamięci
Leczenie otępienia, nawet wcześnie rozpoczęte, nie potrafi cofnąć już dokonanych zmian w mózgu chorego. Może jedynie zahamować, spowolnić postęp choroby – pacjent będzie dłużej samodzielny, problemy z pamięcią i mową będą wolniej narastać. Warunkiem jest regularne, systematyczne przyjmowanie leków, zapisanych przez lekarza. Na obecnym etapie wiedzy medycznej całkowite wyleczenie otępienia jest jeszcze niemożliwe.


_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
psycholog_trojmiasto
04.10.2012 14:18:44
Grupa: Użytkownik

Posty: 1 #1022518
Od: 2012-10-4
TERAPIA PAMIĘCI GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Skierowana do osób z zaburzeniami pamięci i koncentracji uwagi.

Szczególnie jeśli :
• nie pamiętasz, gdzie co położyłeś
• trudno Ci zapamiętać nowe informacje, mimo , że pamiętasz to, co było kiedyś
• brakuje Ci słów
• lub cierpisz z powodu innych podobnych trudności,

SKORZYSTAJ Z TERAPII PAMIĘCI !
Terapia jest prowadzona w domu klienta przez psycholog z ciągłym doświadczeniem w pracy z osobami z chorobą Alzheimera, z innymi otępieniami, z organicznymi uszkodzeniami mózgu, z osobami po udarach, urazach głowy i wypadkach, które wskutek choroby doznały zaburzeń pamięci i uwagi.

W ofercie także kompleksowe badanie pamięci dla osób, które chcą się dowiedzieć, na ile poważny jest ich problem.

Możliwość dojazdu do domu pacjenta na terenie Gdyni, Sopotu oraz niektórych dzielnic Gdańska
NR TEL. 513-587-951


  
Magda
06.06.2019 13:13:40
Grupa: Użytkownik

Posty: 1 #3868785
Od: 2019-6-6
Ważne aby mieć dobrze dobrane leki. Jeśli nie chcemy wychodzić z domu pomoże w tym apteka online. Leki bez recepty na poprawienie krążenia czy wspomagające skupienie są tam szeroko dostępne.
Ta apteka internetowa jest warta zobaczenia: https://www.aptekaopt.pl
  
swierk995
10.09.2019 08:13:39
Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Białystok

Posty: 2 #4722151
Od: 2019-9-10
Osoby które są w stanie otępienia po udarze muszą być rehabilitowane. Sprzęt do rehabilitacji nie musi być drogi ani profesjonalny. Wystarczy zwykła gumowa piłeczka do ściskania o różnych stopniach miękkości. Profesjonalny sklep medyczny w Białymstoku posiada szeroką ofertę takiego sprzętu. Warto zobaczyć stronę online: https://ortopediabialystok.pl
_________________
Sprzęt do rehabilitacji Białystok
  
nootropiki
29.02.2020 18:08:20
Grupa: Użytkownik

Posty: 1 #5432629
Od: 2020-2-29
Na otępienie można zastosować suplementy, które pomogą z pamięcią i koncentracją. Dodatkowo rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku też trenuje umysł.
_________________
Noopept
  
Electra30.09.2023 04:06:46
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE CHOROBY » OTĘPIENIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków