NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE CHOROBY » SYNDROM MÜNCHHAUSENA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Syndrom Münchhausena

  
Admin
24.07.2009 11:36:37
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1591 #295642
Od: 2009-6-1
Syndrom Münchhausena
to jedno z zaburzeń, które lokuje się w grupie zaburzeń związanych z autoagresją. Chorzy kreują objawy choroby somatycznej i w związku z tym domagają się uwagi i atencji personelu medycznego, badań i przepisywania leków a niekiedy również operacji chirurgicznych. Ze względu na to iż cierpią realnie, a sam syndrom występuje stosunkowo rzadko, zanim dojdzie do rozpoznania syndromu, chorzy mogą być latami leczeni lub diagnozowani na kolejne choroby zanim trafią na lekarza który będzie w stanie zdiagnozować prawdziwą przyczynę somatycznego cierpienia pacjentów.

Sama nazwa zespołu pochodzi od nazwiska barona Münchhausena (żyjącego w latach 1720-1797) który był znany z tego że opowiadał na swój temat niestworzone, wymyślone historie.

Syndrom Münchhausena - psychopatologia

Przyczyny pojawienia się rzadkiego zespołu Münchhausena nie są znane. Często współwystępuje on z zaburzeniami osobowości (zachowania autodestrukcyjne, trudności z hamowaniem impulsów, osobowość pasywno agresywna, borderline) ale może też nie dawać dodatkowych objawów innych zaburzeń.
Najczęściej, osobami które cierpią na omawiane zaburzenie są mężczyźni (kobiety częściej przejawiają zespół rozszerzony gdzie właściwym pacjentem jest dziecko), a sam zespół, choć najczęściej rozpoznawany u osób w średnim wieku może pojawiać się de facto na każdym etapie życia - od adolescencji do późnej starości.

Rodzaje syndromów Münchhausena

Są 4 główne typy choroby wydzielone ze względu na koncentrację objawów wokół określonych problemów zdrowotnych - problemy skórne, zaburzenia neurologiczne, krwotoki oraz urazy jamy brzusznej owocujące najczęściej wielokrotnymi zabiegami chirurgicznymi.
Typ krwotoczny
Histeria krwotoczna (Syndroma haemorrhagicum histrionicum). Prezentowane objawy to najczęściej wymioty krwią, krwotok z płuc lub objawy hemofilii. Osoby z tą formą zaburzenia prowokują krwawienia z nosa lub połykają krew zwierzęcą i prowokują wymioty.
Typ brzuszny
Wędrująca operacja jamy brzusznej (Laparotomia migrans). Powodem operacji jest najczęściej podejrzenie niedrożności jelit, spowodowane połknięciem ostrego przedmiotu. Osoby z tą formą zaburzenia mają często bogate doświadczenie pacjentów chirurgicznych.
Typ neurologiczny
Neurologiczny zespół diabelski (Syndroma neurologicum diabolicum). Symulowane objawy to napady bólów głowy, utraty świadomości i padaczkopodobne.
Typ skórny
Symulacja dotyczy chorób skóry.

Rozpoznanie
Rozpoznanie syndromu jest dla lekarzy trudne. Na trop może naprowadzić historia zdrowia pacjenta (wiele wizyt lekarskich, zabiegi operacyjne) oraz zbyt idealny obraz kliniczny prezentowanego zaburzenia. Często chorzy na zespół Münchhausena doskonale znają objawy danej choroby i ich symulacja idzie idealnie w kierunku jak najbardziej podręcznikowego przykładu. Chorzy mogą też nie tylko wywoływać objawy podświadomie, ale na poziomie świadomym kaleczyć się lub wystawiać na działanie szkodliwych czynników po to by zachorować i otrzymać swoją porcję atencji i zainteresowania medycznego.
Ważne, aby odróżnić zespół Münchhausena od hipochondrii. Tu główną różnicą jest fakt iż pacjent hipochondryczny, po usłyszeniu diagnozy potwierdzającej jego zdrowie odczuwa czasowo ulgę i radość. Chory na Munchhausena ma nasilenie objawów i można stwierdzić u niego zwiększony niepokój.

Leczenie syndromu Münchhausena
Niestety, farmakologicznie psychiatria nie dysponuje lekami które mogłyby wykazać skuteczność w leczeniu zaburzenia. Stosuje się wprawdzie leki antypsychotyczne, ale nie ma zadowalających dowodów na to że są one w stanie pomóc pacjentowi.
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra09.01.2025 19:12:42
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE CHOROBY » SYNDROM MÜNCHHAUSENA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków