NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PSYCHOLOGIA » "WIZYTA U PSYCHOLOGA - ZALECANA"

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

"Wizyta u psychologa - zalecana"

  
Admin
24.07.2009 20:08:50
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #295872
Od: 2009-6-1
Aleksandra Zumkowska- Pawłowicz
Wizyta u psychologa? To przecież nie jest potrzebne „normalnemu” człowiekowi. Tak wciąż sądzi większość Polaków, mimo iż coraz więcej z nas potrzebuje porady specjalisty.Niestety, pokutuje przekonanie, że do terapeuty chodzą „wariaci”, albo totalnie bezradni ludzie, którzy nie potrafią sami rozwiązać swoich problemów. Nie wypada przecież aktywnej business woman, czy właścicielowi dużej firmy prosić o pomoc psychologiczną. A jednak właśnie tacy ludzie bardzo często jej potrzebują najbardziej.

Ania, która od lat miała problemy z akceptacją siebie i mimo iż ma już prawie 30 lat, wiele sesji terapeutycznych za sobą, wciąż nie zawsze potrafi sobie z tym radzić, opowiada o swoich doświadczeniach z psychologami. Mówi też, jak ciężko jej było przełamać się i opowiedzieć o sobie obcej osobie. „Pierwszy raz poszłam do miłej pani psycholog, która dręczyła mnie opowieściami o swojej rodzinie i zmuszała do dziwnych ćwiczeń, których nie cierpiałam. Była miła, żeby nie powiedzieć – przesłodzona. Nie ufałam jej. Nie pomogła mi, jej terapia dała tyle, że bałam się iść do kogoś innego.
Tymczasem mój partner namawiał mnie na wizytę u innej psycholożki. Widział, jak męczę się ze sobą i chciał mi pomóc. I to był strzał w dziesiątkę! Chociaż na wizytę poszłam w nastroju bojowym i nastawiona negatywnie, pani psycholog pomogła mi się przełamać i szybko nawiązałam z nią kontakt. Wiele nauczyłam się o sobie dzięki niej. Do dziś mam problemy z akceptacją siebie, ale dzięki tamtej terapii udaje mi się walczyć z ciągłym porównywaniem siebie do innych i narzekaniem na swoje wady”

Wybór psychologa jest niezwykle istotny. Zły terapeuta nie tylko nie pomoże, ale może wręcz skrzywdzić. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego fachowca. Warto też dowiedzieć się, czy wybrany psycholog ma licencję Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, co można sprawdzić m.in na stronach PTP, http://www.ptp.org.pl. Można też popytać wśród znajomych o dobrego psychologa, sprawdzić na forach internetowych, gdzie internauci wymieniają się swoimi doświadczeniami z wizyt u psychologów.

Bać się psychologa nie warto, bo dobry może wiele pomóc. Nie tylko na poważne problemy życiowe, ale w tych banalniejszych, które z czasem mogą się przerodzić w życiowe porażki...
Wizyta u psychologa jest potrzebna tym, którzy czują się zagubieni, którzy nie potrafią radzić sobie z problemami. Przyda się każdemu, kto potrzebuje rady, albo zwyczajnie nie ma się przed kim „wygadać” i czuje się samotny ze swoimi zmartwieniami. Psycholog jest potrzebny przede wszystkim tym, których życie przerasta, są na rozstaju dróg i nie wiedzą, co dalej. Przyda się parom, których związek przeżywa kryzys i nie umieją się porozumieć, rodzicom, którzy nie potrafią zrozumieć dziecka, czy nastolatce mającej problem z akceptacją siebie czy z kontaktami z rówieśnikami. Wymieniać tych, którym pomoc jest potrzebna można by długo.

Dobry psycholog umie słuchać i radzić. Będzie otwarty na krytykę, nie będzie zdziwiony czy oburzony postępowaniem klienta. Nie ocenia, ale pomaga znaleźć dobre wyjście z sytuacji. Psycholog powinien być człowiekiem, w towarzystwie którego czujesz się dobrze i jesteś gotowa otworzyć się przed. Pomoże znaleźć ci rozwiązanie, ale nie poda ci gotowych wzorców, jak masz postępować. Wesprze, nauczy akceptować siebie i rozumieć innych ludzi.
Warto spróbować terapii gdy czujesz, że w twoim życiu dzieje się coś, z czym sobie nie radzisz i nie potrafisz zrozumieć.

Wielu ludzi uważa, że otwarcie się przed obcym człowiekiem to niepotrzebny emocjonalny ekshibicjonizm. Tymczasem w praktyce okazuje się, że właśnie ktoś, kto niczego o nas nie wie może być lepszym doradcą niż bliska osoba. Psycholog jest kimś, kto z pozycji obiektywnej spojrzy na problemy zagubionego człowieka. Dobry fachowiec sprawi, że otwarcie się przed nim nie będzie stwarzało żadnych problemów.

źródło: wp.pl
_________________
http://placzdziecka.blox.pl/html
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra24.05.2022 10:02:38
poziom 5

oczka
  
Mazi
12.01.2010 17:18:59
Grupa: Użytkownik

Posty: 7 #409289
Od: 2009-12-29
autorka poza tym, że generalnie ma rację, w swoim artykule zbyt łatwo przechodzi od "psycholog do terapeuta", to nie to samo, bo psycholog nie musi być terapeutą, a terapeuta nie musi być psychologiem...
  
Admin
13.01.2010 09:46:21
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #409849
Od: 2009-6-1
Zgadza sie ale też trzeba brac pod uwagę że psycholog może być terapełtą, i to napewno ma na myśli autor tego tekstubardzo szczęśliwy
_________________
http://placzdziecka.blox.pl/html
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PSYCHOLOGIA » "WIZYTA U PSYCHOLOGA - ZALECANA"

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków