NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » WSPÓŁUZALEŻNIONE » WSPÓŁUZALEŻNIENIE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Współuzależnienie

lekarz Anna Zofia Antosik
  
Admin
15.01.2011 09:58:06
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #631385
Od: 2009-6-1
Współuzależnienie, inaczej zwane koalkoholizmem, jest to zespół zachowań mających na celu powstrzymanie osoby uzależnionej od picia. Zachowania te nie są jednak skuteczne, paradoksalnie utrudniają alkoholikowi rozstanie się z nałogiem, potęgując zarazem cierpienia i poczucie bezradności u jego bliskich.

Alkoholizm w rodzinie, dzieci alkoholików

Najlepszą obroną rodziny przed emocjonalnym wpływem alkoholizmu jest zdobycie wiedzy dotyczącej choroby oraz nauczenie się właściwego postępowania z alkoholikiem. Łatwo jest stać się częścią mechanizmu błędnego koła, zagubić się i ulec dezorientacji. Bywa nawet, że pomoc, której udzielamy, w jak najlepszej wierze, staje się dla osoby uzależnionej szkodliwa. Poczucie konieczności kontrolowania działań alkoholika, obarczanie się odpowiedzialnością za jego picie i koncentrowanie swoich wszelkich wysiłów na utrzymaniu go z daleka od alkoholu tworzą nad osobą pijącą parasol ochronny, nie pozwalają mu odczuć rzeczywistych konsekwencji picia i w efekcie podtrzymują rozwój nałogu.

Konsekwencje alkoholizmu

Najbliższy krewny lub osoba odpowiedzialna za alkoholika może bardziej potrzebować pomocy niż sam alkoholik. Alkoholizm jest chorobą wywierająca ogromny wpływ na życie emocjonalne najbliższej rodziny. Najbardziej narażonymi stają się: mąż, żona, matka, ojciec, rodzeństwo lub dzieci. Im bardziej ich uczucia zostaną wypaczone, tym mniej osoby te będą w stanie pomóc alkoholikowi. Ich wysiłki  często się stają bezowocne, narażają natomiast całą rodzinę na życie w giantucznym stresie i poczuciu winy za nieumiejętność właściwej pomocy.

Leczenie alkoholizmu

Tymczasem nikt nie może zrobić za alkoholika tego, co on powinien zrobić sam. Nie można przyjmować lekarstw za chorego i oczekiwać, że pacjent wyzdrowieje. Decyzja i działanie muszą być powzięte przez samego alkoholika, z jego własnej woli, jeżeli leczenie ma mieć trwały skutek. Ruchy takie jak AA czy Al-Anon nie służą tylko osobom uzależnionym, ale także, a może przede wszystkim, tym którzy z winy choroby alkoholowej cierpią najbardziej-współuzależnionym.

Tytuł: Współuzależnienie
Autor: lekarz Anna Zofia Antosik
Źródło: http://abcalkoholizm.pl/wspoluzaleznienie
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra16.04.2024 22:22:59
poziom 5

oczka
  
Kajtkowa
20.03.2019 13:47:03
Grupa: Użytkownik

Posty: 9 #2649331
Od: 2018-6-16
Bardzo ciekawy artykuł o uzależnieniu i wyjątkowo wartościowe informacje. Wiele osób niestety potrzebuje z tego powodu pomocy. Dlatego właśnie stworzony został Ranking ośrodków terapii, aby można było zajrzeć i znaleźć odpowiednią dla siebie poradnię leczenia. Dobrze by było, gdyby każdy, kto zajmuje się tego typu działalnością terapeutyczną, znalazł dla siebie miejsce w tej bazie. Dzięki temu zyska pacjentów, do których jak najszybciej trzeba wyciągnąć rękę.
  
Ewelka15
29.03.2019 10:18:46
Grupa: Użytkownik

Posty: 6 #2652065
Od: 2019-3-29
Jeśli chodzi o ośrodek leczenia uzależnień to bardzo dobrym,skutecznym ośrodkiem jest Medox http://medox.org.pl/ Leczą tam różne uzależnienia w tym również alkoholizm. Ośrodek z bardzo dobrymi terapeutami.I leczą bardzo skutecznie.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » WSPÓŁUZALEŻNIONE » WSPÓŁUZALEŻNIENIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków