NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRZYJAŻŃ » PRZYJAZŃ

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

PRZYJAZŃ

  
Admin
07.06.2009 22:20:02
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #273301
Od: 2009-6-1
CZYM JEST PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ?

Wielu ludzi twierdzi, że mają mnóstwo przyjaciół, choć w rzeczywistości są to tylko przelotne znajomości, zazwyczaj podyktowane jakimiś doraźnymi korzyściami. Prawdziwa przyjaźń nie szuka własnej korzyści, ale jest przejawem szczerego zainteresowania drugim człowiekiem, z którym lubimy rozmawiać oraz dzielić się czasem i emocjami. Tak więc przyjaźń musi być oparta na czymś więcej niż na potrzebie posłużenia się kimś w jakimś celu.

Nasze wzajemne uczucia wypływają z naszej wspólnej więzi.

KIM JEST PRZYJACIEL?
Choć prawdą jest, że nie wybieramy sobie krewnych, to jednak mamy znacznie więcej do powiedzenia w wyborze przyjaciół. Wydaje się nieuniknione, że jako istoty z natury społeczne, kontaktujemy się z ludźmi, których nazywamy naszymi przyjaciółmi. Jednak nie wszystkie przyjaźnie są takie same. Przed wiekami grecki filozof Arystoteles sklasyfikował różne rodzaje przyjaźni na podstawie motywacji przyświecającej tym, którzy je zawierają. Od tego czasu wielu myślicieli usiłowało zgłębić i zrozumieć to ciekawe, czasami złożone zjawisko, jakim jest przyjaźń.

Pomyśl o kimś, kogo uważasz za przyjaciela. Czym cechuje się twoja więź z tą osobą?
...............................................

Ciekawe, że słowo przetłumaczone jako „przyjaciel” w ostatniej części tego wersetu, pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego „miłość”. W innym kontekście słowo to mogłoby zostać przetłumaczone jako „miły”. Wydaje się, że przyjaciel jest to ktoś, z kim utrzymujemy bliską więź, ściślejszą niż ze znajomymi czy kolegami z pracy,ze szkoły.

ZŁE TOWARZYSTWO

Słowo „przyjaciel”, przynajmniej w języku polskim, nie zawsze musi mieć dodatnie znaczenie. Któż mógłby zliczyć, jak wielu ludzi padło ofiarą złego wpływu przyjaciół? Na przykład, wielu tych, którzy próbują otrząsnąć się z takich nałogów, jak na przykład alkoholizm czy narkomania, nierzadko uległo zgubnemu nałogowi nie z winy jakichś ciemnych typów czyhających na naiwne ofiary w ciemnych zaułkach, ale właśnie z powodu przebywania w towarzystwie rzekomych przyjaciół. Jak na ironię, bardzo często się zdarza, iż okazuje się, że ci, którzy uchodzą za najlepszych przyjaciół, są skrytymi wrogami.

Młody człowiek, borykający się z kłopotami w szkole i zaniedbany przez rodziców, znalazł przyjaciół, którzy przyjęli go do swojej paczki. Wkrótce zaprzyjaźnili się ze sobą tak, iż był pewien, że oddaliby za niego życie, a on także był gotów to uczynić. Brzmi to niezwykle szlachetnie, prawda? Czyż można sobie wyobrazić coś większego nad to ? No cóż, tym razem to było niezupełnie tak. Otóż ów młody człowiek przyłączył się do młodzieżowego gangu, zajmującego się handlem narkotykami, mającego na swoim koncie liczne kradzieże i bójki. Tak więc, jak wszystko w tym świecie, także przyjaźń, i to nawet ta najserdeczniejsza, może zostać wypaczona.


Jako ludzie, jesteśmy z natury egoistyczni — mamy skłonność do wywyższania się. Choć niektórzy bardziej się zmagają z tym problemem niż inni, to jednak jest to postawa typowa dla wszystkich. Aby jakikolwiek związek między egoistami, w tym także przyjaźń, mógł przetrwać, ta skłonność musi zostać przezwyciężona. Jedynie otwarte serca mogą sprawić, że dokona się zmiana niezbędna do tego, by można było szczycić się prawdziwą przyjaźnią. Nic dziwnego, jaka przyjaźń mogłaby łączyć ludzi ze sobą, gdyby każdy troszczył się tylko o siebie?


Pod wieloma względami kluczem do życia z innymi w serdecznej przyjaźni są te same zasady, jakie obowiązują w małżeństwie — gotowość każdej ze stron do stawiania dobra innej osoby ponad swoje dobro, oddając siebie dla dobra innych. Pomyślmy, jakie związki przyjaźni by nas łączyły, gdybyśmy uważali innych za gorszych od nas samych (a oni podobnie odnosiliby się do nas) oraz gdybyśmy dbali przede wszystkim o dobro własne, a nie o przyjaciela (i wzajemnie).
Smutne jest to, że wiele osób zawiera przyjaźń z pobudek egoistycznych, (myśląc: Co będę z tego miał?), a kiedy uświadamiają sobie, że nie przynosi im to żadnych korzyści, węzły przyjaźni rozprzęgają się i uczucie przyjaźni wygasa. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, taka jest ludzka natura. Często związki przyjaźni ulegają rozpadowi, ponieważ ci, którzy uchodzili za przyjaciół, nie tylko nie stawiają innych ponad samych siebie, ale wręcz kieruje nimi zazdrość, a nawet zawiść. Ileż to razy kiedy ktoś staje się sławny, bogaty zostaje sam???Co gorsze wielu jego przyjaciół zwraca się przeciwko niemu. Nie dziwi nas to, tak postępuje człowiek, to jest jego natura.

JAK POZYSKAĆ PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ ?

Myślę,że należy poświęcać swój czas na to, by mówić do ludzi i słuchać ich. Spędzać czas z nimi i świętować bez zazdrości o swoje egoistyczne ja ich sukcesy uczestniczyć emocjonalnie w szczególnych wydarzeniach w ich życiu.

We wszystkich tych sytuacjach udawać się do ludzi tam, gdzie się oni znajdują i przebywać wśród nich jako jeden z nich. Nie uważać się za zbyt ważnego, ani za zbyt skromnego.Być gotowym słuchać, okazywać szczere zainteresowanie. Jeśli dotrzemy do ludzi, wysłuchamy ich, okażemy im współczucie i pozwolimy im odczuć, że są przez nas cenieni i akceptowani, wówczas będziemy mogli nawiązać z nimi bliski kontakt, a nawet zawrzeć przyjaźń.

Szukać nie tylko po to by po prostu mieć przyjaciół. Szukajmy zgubionych, by obdarzyć ich wiarą w drugiego człowieka.

A jak jest z nami?

Dlaczego przyjaźnimy się z nie tymi osobami ? Kiedy nie objawiają zainteresowania naszą osobą, nie chcą nas zrozumieć, mają do nas zawsze jakieś ale... czy mamy strząsnąć pył z naszych butów i odejść? Czy wtedy można by to było nazwać przyjaźnią?


Bez względu na to, jak bliskie ideału są nasze przyjaźnie, ludzie są ludźmi, więc nigdy nie powinniśmy całkowicie się na nich zdawać , ponieważ prędzej czy później zawiodą pokładane w nich nadzieje, tak jak oni zawiodą się na nas.Zbyt często nasze uczucia budujemy na czymkolwiek innym poza Skałą, budujemy na piasku .

Sedno prawdziwej miłości i przyjaźni — pozbawione egoizmu stawianie dobra innych ponad własnym dobrem jest najwyższym ideałem. Jedynie mając tego rodzaju pewność, pokój i bezpieczeństwo płynące z poznania drugiego człowieka oraz świadomość Jego przyjaźni i akceptacji,gotowości wybaczenia nam naszych błędów możemy wyrzec się samych siebie i stać się prawdziwymi przyjaciółmi.

Przyjaźń może być jedyną formą ludzkich więzów społecznych podtrzymywanych przede wszystkim dzięki życzliwości. Ludzie funkcjonują jako rodzice, małżonkowie, pracownicy i sąsiedzi nawet nie darząc się wzajemnie szczerą życzliwością. W przyjaźni jest inaczej. Życzliwość jest spoiwem łączącym przyjaciół. Jeśli będę próbował upokarzać przyjaciela, ranić jego uczucia, czynić mu niepotrzebnie krzywdę albo traktować go jak przedmiot, którego mogę używać dla własnej przyjemności i korzyści, wówczas niechybnie doprowadzę do rozpadu tego związku.

To są wzniosłe ideały przyjaźni , jednak nie dążymy do nich, ponieważ to nie leży w naszej ludzkiej naturze.

Dlatego tak trudno znaleźć drugą bratnią duszę na tym świecie...a jak już ją znajdziemy dbajmy o to uczucie bo myślę,że przyjaźń to skrab najcenniejszy i zbyt łatwo go o byle głupstwo stracić..
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra03.06.2023 23:52:22
poziom 5

oczka
  
Admin
07.06.2009 22:20:25
poziom 6Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #273302
Od: 2009-6-1
Jak pisał - znany mi skądinąd - Jerzy Liebert:

Uczę się ciebie, człowieku.
Powoli się uczę, powoli.
Od tego uczenia trudnego
Raduje się serce i boli.

O świcie nadzieją zakwita,
Pod wieczór niczemu nie wierzy,
Czy wątpi, czy ufa - jednako -
Do ciebie, człowieku należy.

Uczę się ciebie i uczę,
I wciąż cię jeszcze nie umiem -
Ale twe ranne wesele,
Twą troskę wieczorną rozumiem."


życzę, aby los był dla Was łaskawy,
wiem, że wieczór dziś nie będzie ciekawy.
Spróbujcie jednak z kimś porozmawiać,
bez sensu w domu samemu zostawać.
Pogłębiasz wtedy smutek w sercu swym,
a będzie gorzej, nie radziłbym.
Więc rusz swój tyłek, odwiedź przyjaciół,
wsparcie tych bliskich znieczuli ból.
Gdy wrócisz do domu, połóż się spać,
by głowy problemami już nie zaprzątać.
Gdy rano wstanie już nowy dzień,
poczujesz się lepiej, weź głęboki wdech.

W przyjaźni więcej się mieści,
Niż miłość w sobie zawiera,
Bo przyjaźń wszystko oddaje,
A miłość wszystko zabiera.

Nie ten co z Tobą tańczy,
Nie ten co z Tobą się śmieje,
Lecz ten co z Tobą cierpi
Jest Twoim przyjacielem.

Bądź przyjaciółką wszystkich płaczących,
Ocieraj łzy co gorzko im płyną,
Uśmiech promienny miej zawsze na twarzy,
A będziesz zawsze kochaną dziewczyną.

Nie zrywaj nici przyjaźni
Bo nie wiesz czym grozi zerwanie.
Choć nitkę zwiążesz
Węzeł na zawsze zostanie.

Przyjaźń to rzecz piękna i miła,
Lecz żeby zawsze była prawdziwa.

Po cóż mi mocne przeciwieństwa świata
Jedna jest tylko klęska, twej przyjaźni strata !

Jeśli w przyszłości rozłączy nas czas
Pamiętaj !
Że przyjaźń nadal łączy nas !

Nie zawsze można się kochać.
Nie zawsze trzeba wylewać łzy.
Lecz można zostać w przyjaźni.
Po prostu ja i Ty.

Tylko Tobie chcę się zwierzyć,
Trzymać Cię za ręce.
Z Tobą mi niczego nie żal,
Nie pragnę nic więcej.

Jest coś kurde w tej przyjaźni...
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
wariat5
23.08.2009 03:27:47
Grupa: Użytkownik

Posty: 3 #309885
Od: 2009-8-23
piękny wiersz... choć w Holandii pewnie inaczej byłby interpretowanywesoły

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRZYJAŻŃ » PRZYJAZŃ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków